Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

HAK Belgeleri Katar Pazarında Kabul Edilecek

Türkiye ile Katar arasında imzalanan mutabakat zaptı ile HAK akredite edilen belgelendirme kuruluşları Katar Küresel Ortaklık Sistemi'ne kaydedildi. İşte detaylar;
HAK Belgeleri Katar Pazarında Kabul Edilecek
Yorum

Helal Akreditasyon Kurumu’nun (HAK) helal belgelerinin diğer ülkelerin yetkili makamlarınca tanınması için çalışmalarıyla uluslararası alanda öncü rol üstlendiği bildirildi. Böylece HAK, akredite edilen belgelendirme kuruluşlarınca düzenlenen helal belgelerini ilave işleme gerek olmadan Katar pazarına sokabilecek.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde, HAK’ın akrediteli helal belgelerini Katar’ın da tanınması için 14 Ekim 2022’de İstanbul’da mutabakat zaptı imzalandığını anımsattı. Böylece HAK’tan akredite helal belgeleri ile Türk ürünlerinin Katar pazarına rahatça girebilmesi için ilk adım atıldığı hatırlatıldı.

Kısa süre önce Katar tarafından yürürlüğe giren yeni bir sistemle, ülkede sadece Katar Halk Sağlığı Bakanlığı’nın tanıdığı belgelendirme kuruluşlarınca düzenlenen helal belgeleri kabul edilmeye başladı.

Türkiye ile Katar arasında imzalanan mutabakat zaptı ile HAK tarafından akredite edilen belgelendirme kuruluşlarının Katar Küresel Ortaklık Sistemi’ne (GPS) kayıtlarının yapıldığı kaydedildi.

Söz konusu çerçevede HAK tarafından akredite edilen belgelendirme kuruluşlarınca düzenlenen helal belgelerinin ilave bir işleme gerek kalmaksızın, Katar Halk Sağlığı Bakanlığınca doğrudan tanındığı bildirildi.

SMIIC Standartları Uluslararası Arenada Daha Geniş Kapsamda Tanınacak

Bu kapsam HAK’tan akredite helal belgeli ürünlerin, Katar pazarına girebilmesinin önü resmen açılmış oldu.

Türkiye ve Katar’ın iş birliği, İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) standartlarının uluslararası arenada daha geniş kapsamda tanınmasına yönelik önemli bir örnek olma niteliğini taşıdığına işaret edildi.

İleriki süreçte ise HAK’ın, helal belgelerinin küresel ölçekte kabul edilmesine yönelik çabalarına devam edeceği vurgulandı.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu