Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haftanın Yıldızı Filecoin Neden Yükseliyor? Devamı Gelecek mi?

Son bir haftada yüzde 80'e yakın yükseliş kaydeden Filecoin'de yaşanan bu artışın arkasında ne var? Devamı gelecek mi? Detaylar haberde;
Haftanın Yıldızı Filecoin Neden Yükseliyor? Devamı Gelecek mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasaları geçen haftayı oldukça hareketli geçirirken bazı altcoinler son dönemin en dikkat çekici yükselişlerine imza attı. Piyasa değeriyle en büyük 22. kripto para birimi konumundaki Filecoin (FIL) bu altcoinlerin en başta gelenlerinden biri oldu. Altcoin, son bir haftada yüzde 80’e yakın yükselişle yatırımcılarını güldürdü.

Filecoin’in fiyatı ve hacmi son yedi gün içinde katlanarak arttı. Bunun yanı sıra, zincir üstü metrikler ve birkaç piyasa göstergesi de yükselişe geçti.

FIL Fiyatı Neden Yükseliyor?

Peki, FIL’in benzeri görülmemiş artışının ardında hangi nedenler yatıyor? Altcoin fiyatını önümüzdeki günlerde neler bekliyor olabilir?

Filecoin, son günlerdeki fiyat hareketlerine bağlı olarak pek çok kripto tüccarının dikkatini çekti. Fiyat, haber yazımı esnasında gün içinde biraz düşüş gösterip 8.50 dolar civarında gezinse de, gün içinde en yüksek seviye olarak 9.40 dolar seviyesine dokundu.

En önemlisi, haftalık bazda bakıldığında altcoin, yatırımcılarına yüzde 78 civarında getiri sağlamış durumda.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Pek çok uzmana göre piyasa değeri 3.31 milyar doları aşan altcoinde yaşanan son dönemde benzeri görülmemiş artışın en önemli nedenlerinin başında Ethereum uyumlu Filecoin Sanal Makinesi’nin (FVM) Mart 2023’de ana ağda başlatılacak olmasının duyurulması geliyor.

Filecoin ağındaki akıllı sözleşmeler için, Filecoin’e kullanıcı programlanabilirliği getirecek FVM, açık veri ekonomisinin muazzam potansiyelini açığa çıkaracak bir yenilik olarak nitelendiriliyor.

Filecoin, lansmandan sonra FVM için bu yılın ilerleyen döneminde yayınlanacak olan büyük güncellemeler için de planlamalarını yapmış durumda.

İlginç bir şekilde, FIL aynı zamanda bugüne kadarki en başarılı hackathon’unu da yakın zaman önce tamamladı. Resmi duyuruya göre hackathon 20 Ocak’tan 10 Şubat’a kadar sürdü ve geliştirici topluluğundan büyük destek gördü.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @Filecoin

Metrikler Yükselişi Destekledi

Bu gelişmelerin yanı sıra, Filecoin’in zincir üstü ölçümleri, fiyatı yükseldikçe, token’ın türev piyasasından talebinin de arttığını ortaya koydu.

Santiment’in grafiğine göre FIL’in Binance ve DyDx fonlama oranları, talebi yansıtacak şekilde yükseldi. FIL’in geliştirme faaliyeti de geçen hafta arttı, ancak sonlara doğru biraz düşüş kaydetti.

Altcoinin pazar hakimiyeti, fiyat artışının bir sonucu olarak geçen hafta yüzde 62’den fazla artış gösterdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Santiment

Gelecek İyi Görünüyor mu?

Altcoin fiyatı için geçen hafta oldukça olumlu geçse de, yatırımcıların yakın vadede işlerin değişebileceği ihtimalini göz önünde bulundurması öneriliyor. CryptoQuant’a göre Filecoin’in göreceli güç endeksi (RSI), haber yazımı esnasında aşırı alım konumundaydı ve bu büyük bir düşüş sinyali anlamına gelmekteydi.

RSI gibi, para akışı endeksi (MFI) de aşırı alım bölgesindeydi. Chaikin para akışının (CMF) düzleşmesi de yakında trendin tersine dönme ihtimalini artırdı.

Olumlu veriler de yok değil! Üstel hareketli ortalama (EMA) şeridi, 20 günlük EMA, 55 günlük EMA’nın üzerinde olduğu için boğaların hala güçlü olduğunu ortaya koydu. Denge hacmi (OVB) de yükseliş eğilimi gösteren bir artış kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın