Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Yatırım Araçları (23-27 Ekim 2023)

Hafta içerisinde değişen yatırım araç piyasaları ile bu haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren yatırım araçları sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın!
Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Yatırım Araçları (23-27 Ekim 2023)
HABER GİRİŞ

Yatırım araçları bu hafta yurt içi ve yurt dışı piyasalardaki yoğun gündem ve veri akışından etkilenmeyi sürdürdü. Yurt içi piyasalarda takip edilen başlıca gelişme, TCMB’nin faiz kararı oldu. Merkez Bankası, Perşembe günü gerçekleştirdiği toplantıda 500 baz puanlık artırım kararı aldı ve faiz oranını yüzde 35 seviyesine çıkardı.

Yurt dışında ise  ABD’de büyüme ve FED’in takibindeki PCE verisi izlendi. Diğer yandan İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve çatışmaların Orta Doğu’da yaygınlaşacağına dair endişeler piyasalar tarafından takip edildi. Piyasalar gelecek hafta FED’in alacağı faiz kararına kilitlenmiş durumda. Bu gelişmeler ışığında kazandıran ve kaybettiren yatırım araçları şu şekilde oldu.

Haftanın Kazandıran Yatırım Araçları

Ekim ayının son haftasında Bitcoin yükselişi ile dikkat çekerken, altın, dolar ve borsa getiri sağladı.

Dolar Faize Rağmen Yükseldi

Bu hafta TCMB’nin politika faizini yüzde 35 seviyesine çıkarmasına rağmen dolar kurunda bir geri çekilme görülmedi. Kur hafta boyunca yatay aralıkta hareket etti ve 28 TL seviyesinin üzerinde kaldı.

Haftalık kapanış sırasında dolar 28,16 TL seviyesindeydi. Diğer yandan ABD Dolar Endeksi 106,5 puana çıktı ve 3 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin’de Güçlü Yükseliş

Bu hafta yatırımcılara en çok kazandıran enstrümanların başında Bitcoin geldi. Kripto para birimi SEC’in spot Bitcoin ETF’lerini onaylayacağı beklentisiyle desteklendi ve yüzde 13 yükseldi. BTC yükselişini 35.000 doların üstüne taşıdı ve 17 ayın en yüksek seviyesini test etti.

Kripto para birimi yazım itibarıyla 34.000 dolar yakınlarında işlem görüyor. Ethereum ise 1.780 dolar yakınlarına çıktı. Kripto para piyasasının toplam değeri 1,26 trilyon dolara yükseldi.

Altında Eşik Aşıldı

Ekim ayının son haftasında altın yükselişini sürdürdü. Orta Doğu’da artan gerilim sonrası güvenli limana talep arttı ve ons altın 2000 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Haftalık kazanç yüzde 1’i aştı. Gram altın 1800 TL seviyesini aşarken, çeyrek altın 2972 TL’ye ulaştı.

Borsa Hafif Yükseldi

Borsa bir önceki hafta sert bir düşüşe tanık olurken, bu hafta kayıplarını geri almaya çalıştı. Hafta içerisinde volatilitenin yüksek olduğu BIST 100 endeksi 8000 puana çıksa da burada tutunamadı. Endeks bu hafta sonunda 7706 puandan kapanış gerçekleştirdi. Haftanın en çok kazandıran hisse senetleri YYAPI, CMBTN ve CIMSA oldu.

Haftanın Kaybettiren Yatırım Araçları

Geride kalan haftada jeopolitik risklerden etkilenen petrol kayıplarını artıran yatırım aracı oldu.

Petrolde Savaş Korkusu

Petrol bu hafta İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve çatışmaların bölgedeki diğer ülkelere sıçraması korkuları nedeniyle düştü. Brent petrolde haftalık kayıp yüzde 3’ü aştı ve varil fiyatı 88 dolara geriledi. Ham petrolün varil fiyatı ise 85 dolar seviyesini gördü.

Manşet Haberleri

Sıkça Sorulan Sorular

 • En risksiz yatırım aracı nedir?

  Yatırım araçları yaşanan olaylar karşısında geçirdikleri dalgalanmalara göre risksiz ve riskli olarak gruplandırılabilir. Kimi finansal yatırım araçları bir ekonomik veri karşısında aşırı hareketlilik gösterebilir. Bunlar riskli olarak görülse bile bu hareketlilikten yararlanmayı bilen yatırımcılar için en karlı yatırım araçları olarak karşımıza çıkarlar. Yani en riskli yatırım aracı deneyimli yatırımcılar için en karlı yatırım olarak görülürler. Bazı yatırımcılar ise paralarını nakit tutmak yerine yatırımlarla değerlendirmek ister. Ancak bu kişiler en risksiz yatırım araçları ile işlem yapmak isterler. İşte bu noktada karşımıza çıkan ürünler genellikle uzun vade yatırım araçları ve stratejileridir. Yani altın, değer hisse senetleri, gümüş uzun vadede yatırımcısına risksiz bir getiri sunarlar. Aynı zamanda tahvil, bono gibi enstrümanlar da risksiz olarak değerlendirilir. Elbette bu kesin diye bir durum da söz konusu değildir. Gümüş yatırımı nasıl yapılır öğrenmek için ilgili yazımızı ziyaret edin.

 • En karlı yatırım aracı hangisi?

  Yatırım araçlarının karlılık durumu uygulanan stratejiler ve genel ekonomi gündemi ile yakından ilgilidir. Yine de aylık ve yıllık bazda yapılan istatistikler finansal yatırım araçları hakkında bazı bilgiler vermektedir. Örneğin; yatırım fonlarının son 5 yıllık getirileri çoğunlukla diğer enstrümanları geçmeyi başarmıştır. Bazı yatırımcılar için en karlı yatırım aracı hareketlilik görülen döviz, kripto para gibi enstrümanlardır. Bunlarda görülen aşırı hareketlilik yüksek kar etmeyi sağlamaktadır. Ancak bazı yatırımcılar için en iyi yatırım araçları sterlin, altın, büyüme hisseleri ve yatırım fonları gibi enstrümanlardır. Bunlar nispeten daha güvenli finansal araçlardır. Dolayısıyla uzun vadede yatırımcısına iyi bir kazanç sunmaktadır. İngiliz sterlini yatırımı hakkında bilgi almak için ilgili yazımıza göz atın.

 • Uzun vadede hangi yatırım aracı daha çok kazandırır?

  Yatırım stratejilerini basit olarak uzun ve kısa vade olarak ikiye ayırabiliriz. Bazı yatırımcılar birkaç günlük pozisyonlar oluşturarak kazanç elde etmenin peşindedir. Bazıları ise oluşturacakları portföyü en az bir yıl elinde tutma eğilimindedir. İşte bu kişiler uzun vade yatırım araçları ile ilgilenirler. Peki, bu araçlar hangileridir? Uzun vadede kazanç sunan enstrümanlar; gram altın, yatırım fonları, tahvil ve hisse senetleri şeklinde sıralanabilir. Gram altın fiyatları uzun vadede incelendiği zaman getirisi bariz bir şekilde görünüyor. Hisse senetleri arasında da büyüme ve değer hisseleri olarak nitelendirdiklerimiz uzun vadede hem değer kazancı hem de temettü getirisi ile yatırımcının yüzünü güldürmektedir. Bu hisse senetlerine dayalı yatırım fonları da uzun vadede oldukça iyi bir getiri sunmaktadır.

 • Şu anda en iyi yatırım aracı nedir 2023?

  2023 yılının ilk beş ayındaki getiriler incelendiği zaman; altın ve nispeten hisse senetlerinin öne çıktığı görülmektedir. Son aylarda döviz kurlarında görülen kazançlar da yatırımcının yüzünü güldürse de altın ve hisselerin gölgesinde kalmaya devam ediyor. Yeni yatırım araçları tarafından kripto paraların da getirileri yatırımcıların yüzünü güldürüyor. Elbette yatırım trendleri dönemlik değişimler gösterse de ekonomik gelişmeler göz önüne alındığında altının güvenli liman talebinin öne çıkması muhtemel görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.