Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (1-5 Temmuz 2024)

Hafta içerisinde değişen borsa piyasaları ile bu haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren borsa hisseleri sayfamızda. Detaylı bilgi haberde!
Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (1-5 Temmuz 2024)
HABER GİRİŞ

Borsa Temmuz ayına girilmesi ile beraber ilk işlem gününde sert bir düşüş yaşadı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in borsa için vergi getireceklerine ilişkin açıklaması sonrası endekste kayıplar arttı. Takip eden günlerde ise bu kayıplar geri alındı ve BIST 100 haftayı hafif yükselişle tamamladı.

BIST 100 endeksi bu hafta yüzde 1,9 artış kaydetti ve 10.851 puan seviyesinde kapanış gerçekleştirdi. Bu hafta içerisinde yurt içinde takip edilen başlıca gelişme, Haziran ayı enflasyon rakamları oldu. Yıllık ve aylık bazda enflasyonun yavaşladığı görüldü. Diğer yandan imalat PMI ve dış ticaret verileri takip edildi.

BIST 100 haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bu gelişmeler ışığında borsada haftanın kazandıran ve kaybettiren hisse senetleri şu şekilde oldu.

Haftanın En Çok Kazandıran Borsa Hisseleri

Borsada Temmuz ayının ilk haftasında en çok kazandıran hisseler, ULAS, KATMR ve KUVVA oldu.

1. ULAS Yüzde 29 Kazandırdı – Ulaşlar Turizm (ULAS)

ULAS haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsada Temmuz ayının ilk haftasında ULAS yatırımcılara en çok getiri sağlayan hisse senedi oldu. Haftalık bazda yüzde 29 artış kaydeden hisse senedi 27,22 TL seviyesine ulaştı.

GCM Yatırım Banner

2. KATMR Yüzde 28 Kazandırdı – Katmerciler (KATMR)

Borsada geride kalan haftada KATMR yüzde 28 artış kaydetti ve en çok kazandıran hisse senetlerinden oldu. Hisse senedi bu yükselişi sonrası 2,787 TL seviyesine çıktı.

3. KUVVVA Yüzde 27 Kazandırdı – Kuvva Gıda (KUVVA)

KUVVA bu hafta içerisinde yüzde 27 artış kaydetti ve borsada öne çıktı. Artış sonrası hisse senedinin değeri 54,50 TL seviyesindeydi.

4. ISATR Yüzde 21 Kazandırdı – İş Bankası (A) (ISATR)

Yatırımcıların bu hafta yüksek getiri elde ettiği hisselerden biri ISATR oldu. Haftalık bazda yüzde 21 artış kaydeden ISATR, 5,308 TL seviyesine ulaştı.

5. DOBUR Yüzde 20 Kazandırdı – Doğan Burda (DOBUR)

DOBUR hafta içerisinde yüzde 20 artış kaydetti ve en iyi performans gösteren hisselerden oldu. Hisse senedi hafta kapanırken 245 TL seviyesinde işlem görüyordu.

Haftanın En Çok Kaybettiren Borsa Hisseleri

Borsada geride kalan haftada en çok düşüş yaşayan hisse senetleri BAYRK, YIGIT ve VRGYO oldu.

1. BAYRK Yüzde 3o Kaybettirdi – Bayrak EBT Taban (BAYRK)

BAYRK haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsada bu hafta en çok düşüş yaşayan hisse senedi BAYRK oldu. Bir önceki hafta da sert düşüş yaşayan hisse senedi bu hafta yüzde 30 kayıp yaşadı. Geride kalan iki haftada toplam kayıp yüzde 56’ya ulaşmış oldu. Bu düşüş sonrası hisse senedinin değeri 30,12 TL seviyesine geriledi.

2. YIGIT Yüzde 15 Kaybettirdi – Yiğit Akü (YIGIT)

Borsada bu hafta en çok kayıp yaşayan hisse senetlerinden biri YIGIT oldu. Yakın zamanda halka arzı gerçekleşen YIGIT, bu hafta yüzde 15 kayıp yaşadı ve 29,44 TL seviyesine düştü.

3. VRGYO Yüzde 15 Kaybettirdi – Vera Konsept (VRGYO)

Yatırımcıların kayıp yaşadığı hisse senetleri arasında VRGYO öne çıktı. Hisse senedi haftalık bazda yüzde 15 düşüş yaşadı. Bu düşüş sonrası VRGYO’nun değeri 18,18 TL’ye geriledi.

4. AKENR Yüzde 15 Kaybettirdi – Ak Enerji (AKENR)

AKENR Temmuz ayının ilk işlem haftasında yüzde 15 düşüş yaşadı ve kayıplarını artırdı. Bu düşüş sonrası hisse senedi 13,40 TL seviyesindeydi.

5. ALCAR Yüzde 15 Kaybettirdi – Alarko Carrier (ALCAR)

Yatırımcıların kayıp yaşadığı ALCAR bu hafta yüzde 15 düşüş yaşadı. Hisse senedi bu düşüş sonrası 1244 TL seviyesine geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.