Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Günlük Kiralık Dairelerde Kayıt Dışı Kazanç Radara Alındı!

Ticari konut ruhsatının yasalaşması için çalışmaları destekleyecek bir veri geldi. Günlük kiralanan dairelerden alınmayan vergiler kayıt dışılık rakamlarında kendini gösterdi.
Günlük Kiralık Dairelerde Kayıt Dışı Kazanç Radara Alındı!
HABER GİRİŞ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, Temmuz ayının sonunda paylaştığı açıklamada, günlük kiralanan konutlara sertifika verileceğini duyurması ve AKP grubunun bu hafta konuyu Meclis Başkanlığına sunması üzerine bakanlıktan günübirlik kiralanan dairelerin gelirine dair bilgi geldi.

Konutların turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin kanun teklifinin Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşüldüğü günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı yıllık kayıt dışılık araştırması yaptı.


Bakanlık tarafından yapılan araştırmalarda, günlük olarak kiralanan konutlardan elde edilen gelirin ülke geneli ele alındığında 80 bin adedi bulduğu ve yıllık kayıt dışı kazancın 51 milyar lira olduğu ortaya kondu.

Kayıt dışılığın önüne geçmek için Meclis’te konuşulacak gündem maddesi olan yeni sertifika düzenlemesiyle evini günlük olarak kiraya veren ev sahipleri, ticaret ruhsatı almazsa 1 milyon liraya kadar idari para cezası ile karşı karşıya kalacak. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.