Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Turizm Ruhsatı Meclis’te! Konutlara Denetleme Geliyor

Günlük kiralanan evlerin denetimlerinin yoğunlaşması ve ev sahiplerine ruhsat alma zorunluluğu getirilmesi için AKP grubunun hazırladığı yasa teklifi Meclis’e geldi.
Turizm Ruhsatı Meclis’te! Konutlara Denetleme Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Günlük olarak kiraya verilen dairelerle ilgili yeni yasa hazırlığının yapıldığı haberleri önceki haftalarda kamuoyunun gündemine geldikten sonra Meclis’e sunulacak teklif bugün itibarıyla olgunluk kazandı. Ev sahiplerinin alması planlanan turizm konut ruhsatıyla ilgili düzenlemeyi içeren yasa teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sunuldu.

Teklifi Meclis’e getiren AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, yaptığı basın açıklamasında, konutların turizm amaçlı kiralanmasıyla ilgili düzenlemeleri de içeren kanun teklifinin 30 maddeden oluştuğunu ve 1 Ekim’de açılan TBMM’nin 28. dönem 2. yasama yılının ilk kanun teklifi olduğunu ifade etti.

Güler, “Teklifimizdeki ana maddeyle, Borçlar Kanunu’nda düzenlenen kira ilişkisinin dışında yeni bir tanımlama ve düzenleme getiriyoruz. 100 günün altındaki turizm amaçlı konaklama ve kira ilişkisinde artık Kültür ve Turizm Bakanlığımızın vereceği belge ile bu faaliyet alanını düzenliyoruz. Bu kapsam dışında olanlara da Bakanlığımızın hem kendi çalışanları açısından hem de illerde valilik açısından ciddi denetleme getiriyoruz” dedi.


AKP Grup Başkanı, Kültür Bakanlığı’nın Döner Sermaye Kanunu’nda değişikliğe gidileceğini belirterek, “Turizm bölgelerinde çevreye dair atık ve arıtma sistemleriyle beraber ciddi yatırımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Turizm bölgelerinde hem atık sisteminin iyileştirilmesi, yeni yatırımlar yapılması hem çevreye dair arıtma sistemlerinin inşası açısından bu yatırımların desteklenmesi ve yatırımların bir an önce inşası noktasında döner sermaye bütçesinin kullanılmasını öngörüyoruz” diye ekledi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın