Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Günlük Kiralık Daire Düzenlemesini Delmek için O Yöntem Bulundu

Günlük olarak kiraya verilen dairelere getirilen ruhsat uygulaması açıklanır açıklanmaz sistemde boşluk bulanlar yeni yöntem geliştirdi. Detaylar haberde;
Günlük Kiralık Daire Düzenlemesini Delmek için O Yöntem Bulundu
HABER GİRİŞ

Günlük kiralık dairelerde yıllık kayıt dışı kazancın 51 milyar liraları bulduğunun ortaya konulması üzerine getirilen yeni düzenleme 2 Kasım günü itibarıyla yürürlüğe girdi. Evini günlük olarak kiraya vereceklere ruhsat alma zorunluluğu getiren yeni düzenlemeye uymak istemeyenler ise arka kapı yöntemi geliştirdi.

Sabah gazetesinin haberine göre kimi firmalar internet üzerinden verdikleri ilanlarda ‘günlük kiralık’ yerine saatlik kiralama yapmaya başladı.

Söz konusu ilanlarda 1+0 daire için 100 TL, 1+1 için ise 200 TL kiralama bedelleri belirlendi. Söz konusu miktarlar hafta sonu ya da belirli saatlere göre değişkenlik gösteriyor. Bu yöntemle kiralama yapanların daha fazla kazanç sağladığı ancak daha az vergi ödediği görüldü.

Ayrıca platformlarda fiyatlar düşük olurken, kiralama sürecinde daha yüksek tutarların konuşulduğu öğrenildi. Buna göre ilan sahipleri, müşteri çekmek için düşük tutar belirliyor ancak pazarlık anında asıl fiyat konuşuluyor.


Söz konusu uygulamalara dair açıklamada bulunan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Hakan Akdoğan, günlük kiralanacak konutlar için ev sahiplerinin alacağı izin belgesinin 1 Ocak 2024 tarihine kadar hazırlanması gerektiğini hatırlattı.

Çoğu firmanın başvuruda bulunduğunu fakat internet ortamında belgesinin olduğunu ibraz edenlerin sayısının arttığını söyledi. Akdoğan, “Ancak bu belgeyi paylaşmıyorlar. Gerçekten bu belgeyi alan zaten paylaşır” diyerek, internet ortamındaki aldatmacalara dikkat edilmesi gerektiği uyarısını yaptı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın