Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konutlara Gelecek Denetleme Resmi Gazete’de İlan Edildi

Evini günlük olarak kiraya veren ev sahiplerini yakından ilgilendiren yeni düzenleme Resmi Gazete’de duyuruldu. Vergi gelirini artıracak uygulamanın detayları haberde;
Konutlara Gelecek Denetleme Resmi Gazete’de İlan Edildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Günlük kiralanan evlerin denetimlerinin artırılması ve ev sahiplerine ruhsat alma zorunluluğu getirilmesi için AKP grubunun hazırladığı yasa teklifi Meclis’ten geçtikten sonra Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak resmiyet kazandı.

Bugünden itibaren yürürlüğe giren, “Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile konutların turizm amaçlı kiralanmasında genel esasların çerçevesi oluşturuldu.

Mevzuatta izin belgesi düzenlenmesi ve idari yaptırımlara ilişkin hükümler yer aldı. Buna göre izin belgesiz kiralamalarda ev sahipleri idari para cezasına çarptırılacak.

Turizm ruhsatsız kiralama yapılan her bir konut için ev sahibi 100 bin lira para cezası ödeyecek ve faaliyette bulunabilmek için 15 gün süre zarfında izin belgesi alması gerekecek.

Verilen 15 günlük sürede izin belgesi almayan ev sahibi, konutunu turizm amaçlı kiraya açmaya devam ederse bu kez ödeyeceği para cezası 500 bin lira olacak.

GCM Yatırım Banner

Ev sahibine ikinci kez 15 günlük sürede izin alma hakkı tanındıktan sonra yine verilen süre sonunda belgesiz faaliyetlerin devamı durumunda ceza bir üst perdeye taşınarak 1 milyon lira seviyesini bulacak.

Dolaylı Yoldan Yapılan Kiralamalar Cezalandırılacak

Söz konusu idari para cezasında birden fazla sözleşme için ayrı ayrı ceza uygulanacak. Buna göre konutu kendi nam ve hesabına üçüncü kişilere kiraya verenler her bir sözleşme için 100 bin liralık idari para cezasına çarptırılacak.

Kendi adına mesken olarak kullanmak için kiraladığı konutu kendi nam ve hesabına turizm amaçlı kiraya verenler de her bir sözleşme için aynı cezayla karşı karşıya kalacak.

İzin belgesi olmayan konutların turizm amaçlı kiralanmasına aracılık edenler de idari para cezası kapsamında olacak. Söz konusu kişiler için her bir sözleşme adına 100 biner lira ceza kesilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.