Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore’de İhracat Çin Etkisiyle 7 Aydır Düşüyor

Çin’e yapılan satışların azalması, Güney Kore’de ihracatın üç yılın en uzun kayıp serisini yaşamasına sebep oldu.
Güney Kore’de İhracat Çin Etkisiyle 7 Aydır Düşüyor
Yorum

Güney Kore Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Nisan ayında ihracat yüzde 14,2 oranında düşüş göstererek, 49,62 milyar dolara geriledi. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 13,5’lik düşüş olmasıydı.

Güney Kore’de ihracat Nisan ayında ardışık yedinci düşüşünü kaydederken aynı zamanda Ağustos 2020’den bu yana en büyük düşüş olarak kaydedildi.

Söz konusu dönemde yarı iletken ihracatı yüzde 41 ile kayıplarını dokuzuncu aya taşıdı. Petrol ürünleri ihracatı yüzde 27,3 oranında gerilerken otomobillerde yüzde 40,3 oranında bir artış gerçekleşti.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ihracattaki zayıflamanın küresel ekonomideki toparlanmadaki gecikmeden ve yarı iletken endüstrisindeki zayıflıktan kaynaklandığı belirtildi.

Güney Kore’de dış ticaret açığı 2.62 milyar dolar kaydedilirken ihracattaki düşüşün bir diğer sebebi ise Çin tarafından yapılan satışların azalması oldu.

Çin’e yapılan satışların uzun sürmesi ve zayıf küresel talebin ekonomi üzerinde yarattığı baskı Güney Kore ihracatının üç yılın en uzun kayıp serisini yaşamasını zemin hazırladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu