Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Amerika’dan Dolara Rakip Geliyor

Güney Amerika’nın en büyük iki ekonomisi dolara rakip olacak ortak para birimi çıkarma kararı aldı. En büyük ikinci para birimi bloğu için çalışmalara başlandı.
Güney Amerika’dan Dolara Rakip Geliyor
HABER GİRİŞ

Pandeminin ardından değişmeye başlayan küresel dengelerde para birimlerinin geleceği nokta merak konusu olurken, Brezilya ve Arjantin’den yeni bir hamle geldi. İki ülke, dünyanın en büyük ortak para birimi olarak kabul edilen euro için değil, dolara karşı rekabet başlattığını duyurdu.

Özellikle geçen yıl boyunca yüksek enflasyonla mücadele eden Arjantin ile kripto paraları ülke genelinde ödeme yöntemi olarak tanıma yoluna giden Brezilya, üstünlüğünü artıran ABD dolarına karşı durma kararı aldı.

Güney Amerika’nın en büyük iki ekonomisi, dünyanın en büyük ikinci para birimi bloğunu oluşturmak amacıyla ortak bir para birimi için kolları sıvadı.

Londra merkezli uluslararası yayın organı Financial Times’ın haberine göre iki ülke bu hafta Arjantin’in başkenti Buenos Aires’teki zirvede ortak para birimi planını açıklayacak. Diğer Latin Amerika ülkelerinden de bloğuna katılmaları istenecek.

“Sur” Brezilya Reali ve Arjantin Pezosu ile Paralel İşlev Görecek

Brezilya’nın önerisi üzerine ortak para biriminin güney anlamına gelen “sur” olarak adlandırılacağı konuşuluyor.

Manşet Haberleri
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Dolar Günü Nasıl Kapatır?

Bölgesel ticareti artırması ve ABD dolarına bağımlılığı düşürmesi planlanan para biriminin uygulamaya konmasıyla birlikte birinci adımda Brezilya reali ve Arjantin pezosu ile paralel olarak işlev görmesi planlanıyor.

Söz konusu hamlenin planlanmasındaki temel nedenin, çoğu para biriminin dolar karşısında değerinin korunamaması olarak gösteriliyor.

Gelinen noktada küresel enflasyonla mücadele etmeye çalışan ülkelerin para birimlerindeki düşüş, doların üstünlüğünü sorgulatmış oldu.

“Latin Amerika’nın Kat Etmesi Gereken Uzun Bir Yolun İlk Adımı”

Konuya ilişkin Financial Times’a konuşan Arjantin Ekonomi Bakanı Sergio Massa, projenin detaylarına ilişkin incelemelerin sürdüğü bilgisini paylaştı.

“Bu Latin Amerika’nın kat etmesi gereken uzun bir yolun ilk adımı” diyerek, bölgede yer alan diğer ülkelere de davet götüreceklerini söyledi.

Massa, “Başlangıçta ikili bir proje olan girişim, Latin Amerika’daki diğer ülkelere de sunulacak” şeklinde ifadede bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.