Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Arjantin’de Enflasyon Fırladı: Faiz 950 Baz Puan Artırıldı

Arjantin’de enflasyonun yüzde 71’e çıkmasının ardından, merkez bankası 950 baz puanlık faiz artışı kararını açıkladı.
Arjantin’de Enflasyon Fırladı: Faiz 950 Baz Puan Artırıldı
HABER GİRİŞ

Arjantin’de Perşembe günü açıklanan verilere göre enflasyon Temmuz’da yüzde 71’e yükseldi. Haziran’da yüzde 64, Mayıs’ta yüzde 60,7, Nisan’da yüzde 58 seviyesinde gerçekleşen enflasyonun, her ay daha da yükseldiği görüldü. Analistler enflasyonun bu yıl sonunda yüzde 80’i de geçeceğini tahmin ederken, merkez bankası son faiz kararını da bu doğrultuda aldı.

Arjantin Merkez Bankası (BCRA), Ağustos ayı Para Politikası Kurulu toplantısında faiz oranını 950 baz puan artırarak yüzde 60’tan yüzde 69,5’e yükseltti.

Bu yılın sekizinci faiz artışının ardından oran yüzde 70’e dayandı. Banka bireylerin sabit vadelerinde asgari faiz oranlarını 10 milyon pesoya kadar 30 günlük mevduatlar için yüzde 69,50 olarak uygulayacak.

Özel sektör vadeli mevduatları için garanti edilen asgari oran yüzde 61 olarak belirlendi. Finansal oynaklığın artması ile fiyatların Temmuz ayında yükselmeye devam ettiği, bunun da enflasyon için iyimser beklentileri olumsuz etkilediği belirtildi.

Bu doğrultuda bankanın para politikası faiz oranını bir kez daha artırmaya karar verdiği, böylelikle ekonominin aktif ve pasif faiz oranlarının yapısının normalleşme sürecini hızlandırmayı hedeflediği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Yılın geri kalanında politika kararının gelişmelere göre verileceği, bu konuda da döviz piyasasının dinamiklerinin ve genel fiyat seviyesinin yol göstereceği kaydedildi.

Para politikası faiz oranının finansal sistemin farklı kesimlerine ve sermaye piyasasına aktarımının optimize edilmesi amacıyla Yatırım Fonlarının BCRA ile repo işlemlerine girmesine imkan sağlanacağı açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın