Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Brezilya Kripto Paraları Ödeme Yöntemi Olarak Tanıyacak

Brezilya Temsilciler Meclisi tarafından onaylanan yasa ile ülkede kripto paraların ödeme yöntemi olarak kabul edilmesi bekleniyor.
Brezilya Kripto Paraları Ödeme Yöntemi Olarak Tanıyacak
HABER GİRİŞ

Kripto paralar kullanım alanı olarak yaygınlaşmaya devam ederken, bazı ülkeler bu varlıkları ödeme yöntemi olarak kullanmayı değerlendiriyor. Bunlardan sonuncusu ise Brezilya oldu. Güney Amerika ülkesi ülke genelinde kripto ödemelerini yasal kılan bir düzenlemeyi hayata geçirmek üzere.

Brezilya Temsilciler Meclisi, ülke içinde bir ödeme yöntemi olarak kripto para birimlerinin kullanımını yasallaştıran düzenleyici bir çerçeveyi onayladı. Bu, Brezilya’da kripto için önemli ilerleme sağlarken, yasanın yürürlüğe girmesi için hala Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun imzasını gerektiriyor.

Tasarı ülke içinde herhangi bir kripto para birimini yasal hale getirmiyor ancak merkez bankasının denetiminde olan ödeme yöntemlerin tanımında dijital paralara da yer vermiş olacak. Düzenleme kapsamında menkul kıymet olarak kabul edilecek kripto paralar, Brezilya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (CVM) yetkisi altında kalacak.

Yasa, kriptoyu bir ödeme yöntemi olarak belirlemenin yanı sıra, ilgili platformlar için lisansların oluşturulmasına ve dijital varlıkların üçüncü şahıslar tarafından saklanmasına izin veriyor. Bununla beraber FTX çöküşü gibi benzer bir olayı önlemek için borsaların şirket ve kullanıcı fonları arasında net bir ayrım yapması istenecek.

ABD’li kripto para borsası FTX’in çöküşü ekosistemdeki birçok sektörü etkilemiş olsa da, Brezilyalıların günlük kripto kullanımı olumsuz etkilenmiş değil. Brezilya’nın bu adımı, bir diğer Güney Amerika ülkesi El Salvador’u Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanımasının ardından gerçekleşiyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.