Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gözler Yeni Kabinede! Şimşek’in Yer Alma İhtimali Arttı

28 Mayıs’ta yapılan seçimin ardından herkes yeni kurulacak kabinede hangi isimlerin yer alacağını merakla bekliyor. Peki kimin adı hangi bakanlıklar için düşünülüyor?
Gözler Yeni Kabinede! Şimşek’in Yer Alma İhtimali Arttı
HABER GİRİŞ

Yurt içinde piyasalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesiyle birlikte tüm dikkatini yeni kurulacak kabineye ve ekonomide nasıl bir yol izleneceğine çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz konusundaki düşüncesini hepimiz biliyoruz. Ancak mevcut durumda ekonomik göstergelerin tehlike sinyali vermesi, para politikasında bir değişiklik yapılmasını elzem kılıyor.

Bu bakımdan ekonomi yönetiminde yer alması için düşünülen Mehmet Şimşek ile görüşmeler devam ediyor. Reuters’e konuşan dört üst düzey yetkili, Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı veya Ekonomiden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak kabinede yer alacağını bildirdi.

Yurt içi kaynaklardan elde edilen bilgiye göre ise Şimşek kilit görevlere atama yetkisi ve doğru olduğuna inandığı ortodoks politikalarına dönüş yapılması konusunda güvence istedi.

Yeni dönem milletvekilleri 2 Haziran Cuma günü, Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 Haziran Cumartesi günü Meclis’te yemin edecek. Ardından da yeni kabine açıklanacak. Peki yeni kabinede kimler yer alacak, hangi isimler ele alınıyor?

Şimşek’in Kabinede Yer Alması Neredeyse Kesinleşti

Yerli ve yabancı kaynaklar Şimşek’in 28. dönemde kabinede yer almasına kesin gözüyle bakarken, Lütfi Elvan ile Cevdet Yılmaz da ekonomi alanında adı geçen isimler arasında yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı 2018 yılında birleştirilmişti. Kulis bilgilerine göre bu iki bakanlığın da bölünmesi bekleniyor.

Tarım ve Orman Bakanlığının bölünerek Gıda Tarım ve Hayvancılık ile Orman ve Su Bakanlığı şeklinde yeniden yapılandırılacağı konuşuluyor.

Kaynakların aktardığı bilgilerin bir kısmı milletvekili seçilen isimlerden bazılarının yeniden kabinede yer alacağını, bir kısmı ise diğer isimlerin küstürülmemesi için mevcut bakanlardan hiçbirinin kabineye alınmayacağını söylüyor.

Kulis bilgilerine göre kabinede adı geçen isimler ve bakanlıklardan bazıları şöyle:

  • İbrahim Kalın – Dışişleri Bakanlığı
  • Hakan Fidan – MİT Başkanı
  • Seyfullah Hacımüftüoğlu – İçişleri Bakanlığı
  • Mustafa Yılmaz – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı
  • Alparslan Bayraktar ve Melih Han Bilgin – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı
  • Kübra Güran Yiğitbaşı – Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
  • Cevdet Erdöl ve Necdet Ünüvar – Sağlık Bakanlığı
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın