Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gözler Orta Vadeli Program’da! Açıklamanın Saati Belli Oldu

Merakla beklenen Orta Vadeli Program'a yönelik açıklama bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacak. İşte açıklamanın yapılacağı saat...
Gözler Orta Vadeli Program’da! Açıklamanın Saati Belli Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye ekonomisinde 3 yıllık yol haritasının çizileceği Orta Vadeli Program’a (OVP) yönelik uzun süredir devam eden çalışmalarda sona gelindi. Dün Kabine Toplantısı sonrasında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün OVP’ye dair açıklamada bulunacağını duyurmuştu. İş dünyası ve piyasalar tarafından merakla beklenen açıklamanın saat kaçta yapılacağı paylaşıldı.

Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre 2024-2026 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel makro gösterge hedeflerinin belirleneceği Orta Vadeli Program, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kamuoyuna paylaşılacak.

Merakla beklenen Türkiye ekonomisinin yeni yol haritası saat 14.00’da açıklanacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek öncülüğünde OVP kapsamında iş dünyası ve piyasa aktörleri ile uzun süredir görüşmeler sağlanıyordu.

Bakan Şimşek yakın bir zamanda yaptığı açıklamada OVP’nin hem özel sektör hem de kamu için önemli bir rehber ve yol haritası fonksiyonunu yerine getireceğini belirtmişti.

Konuya yönelik bir çok açıklaması olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise OVP’nin hedefinin tek haneli enflasyona kavuşmak olduğunu vurgulamıştı.

Söz konusu program kapsamında Merkez Bankası’nın yüzde 5 enflasyon hedefleme stratejisine vurgu yapılması bekleniyor.

Orta Vadeli Program Nedir?

OVP, kamu ve özel kesim için öngörülebilirliği artıracak bir yol haritasıdır. Söz konusu program çeşitli alanlarda birbirleriyle tutarlı bir amaç, politika ve öncelikler seti sunar.

Uzun vadeli amaçlar ve üç yıllık dönem üzerinde çalışmalar yapılarak öncellikler belirlenir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu