Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Enflasyon Açıklaması: Dize Getireceğiz

Saat 15:10’da başlayan kabine toplantısı sona erdi. Erdoğan’dan gündeme dair kritik açıklamalar geldi. İşte detaylar;
Erdoğan’dan Enflasyon Açıklaması: Dize Getireceğiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kabine Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında saat 15:10’da Külliye’de başladı. Milyonlarca vatandaş ekonominin 3 yıllık yol haritasının belirleneceği Orta Vadeli Program’a (OVP) odaklandı. Vatandaşlar, OVP ile birlikte enflasyon, istihdam, büyüme ve ihracat gibi önemli verilere yönelik planların açıklanması bekliyor.

Erdoğan, OVP’nin 6 Eylül’de açıklanacağını belirtirken enflasyon, cep telefonu desteği, tarımsal ödemeler ve evlenenlere kredi desteği hakkında açıklama yaptı.

Erdoğan’dan Açıklamalar

Deprem bölgesinin gündemlerinin ilk sırasında yer aldığını söyleyen Erdoğan, yardımları sistemli bir şekilde ulaştırdıklarını belirtti. Şehirleri hızla yeniden ayağa kaldırmak için ardı ardına temel atma törenleri gerçekleştirdiklerini paylaştı. Adıyaman’da söz verdikleri gibi 65 bine yakın konut ve köy evinin yarısından fazlasının inşasına başladıklarını duyurdu.

Orta Vadeli Program

Cumhurbaşkanı, 6 Eylül’de uzun süredir üzerinde çalıştıkları OVP tanıtımını yapacaklarını duyurdu. Hafta sonu G-20 liderler zirvesi için Hindistan’a gideceklerini, bir hafta sonra Birleşmiş Milletler’de (BM) görüşmeler yapmak üzere Amerika’ya gideceklerini duyurdu.

Türkiye’nin 2023 yılı ikinci çeyrek büyüme rakamlarının açıklandığını, buna göre ilk çeyrekte yüzde 3,9, ikinci çeyreği yüzde 3,8 büyüme gerçekleştiğini hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında Kosta Rika’nın ardından en yüksek oranda büyüyen ikinci devlet olmayı başardığını bildirdi.

“Putin ile Verimli Bir Görüşme Yaptık”

Soçi’de Putin ile bir araya geldiklerini anımsatan Cumhurbaşkanı, tahıl koridoru başta olmak üzere birçok insani gündemin masada olduğu dönemde bu görüşmenin kıymetini tüm dünya tarafından takdir edildiğine inandığını vurguladı.

“Enflasyonu Dize Getireceğiz”

Türkiye’nin elde ettiği başarıların oyunları bozmaya devam ettiğini dile getiren Erdoğan, “Allah’ın izniyle enflasyonu dize getireceğimize tüm kalbimizle inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yıllık enflasyonun yükselmesinin hayat pahalılığı ile mücadeleyi daha sık yapmayı gerektirdiğini belirtti ve bunun uzun, sabır isteyen bir süreç olduğunun altını çizdi.

Türkiye’de hayat pahalılığında hammadde, bakliyat, enerji, işçilik ve kira gibi unsurların öne çıktığını gördüklerini aktardı. Döviz kurlarının ve enflasyonun fiyatları doğrudan etkilediğini, çalışanların ücretlerine yapılan her artışın para insanların cebine girmeden kat be kat fazlasıyla ürünlere yansıtıldığını ifade etti.

“Yeni Düzenlemeler Yürürlüğe Girecek”

Cumhurbaşkanı, devlet olarak bir yandan hayat pahalılığını körükleyen psikolojik faktörlerle mücadele ettiklerini, diğer yandan da enflasyonu düşürecek politikaları kararlılıkla yürüttüklerini dile getirdi.

Vatandaşları bu zehirli iklimin yol açtığı zararlardan korumak için gereken adımları attıklarını, taşınmaz mallar, ikinci el araçların ticareti konusunda düzenleme yaptıklarını bildirdi.

Otomobil bayisi ve galericilere 221 milyon lira idari para cezası kesildiğini, fahiş fiyat ve stokçuluk yaptıkları tespit edilen perakendecilere 188,5 milyon lira ceza uygulandığını hatırlattı.

Yılbaşında tüketicilerin şikayetleri doğrultusunda hazırlanan yeni düzenlemelerin yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Cep Telefonu Desteği, Uygun Fiyatlı Kredi ve Tarımsal Destek

Üniversite öğrencilerine 10 GB internet ve cep telefonu desteğine ilişkin detayların bir sonraki toplantıda masaya yatırılacağını paylaştı.

Evlenecek gençlere uygun fiyatlı kredinin de gündemlerinde olduğunu duyurdu. Erdoğan, toplantının sonunda çiftçilere müjdeyi vererek 2024 Mart’ta ödenecek olan buğday, arpa, yulaf, çavdar ve çeltik üreticilerinin mazot ve gübre desteklerini 2023 Ekim ayında vereceklerini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın