Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mehmet Şimşek’ten Batman’da Tek Haneli Enflasyon Vurgusu

Bakan Şimşek, Batman’da katıldığı açılış töreninde orta vadeli program ve enflasyon hakkında açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Mehmet Şimşek’ten Batman’da Tek Haneli Enflasyon Vurgusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman’da katıldığı törende ekonomiye yönelik değerlendirmelerde bulundu ve amaçlarını paylaştı. Batman Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) önemli bir teknoloji üssünün bir araştırma ve geliştirme (AR-GE) merkezinin açılışı vesilesiyle bir arada bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirtti.

Batman’daki OSB’nin 1991 yılında kurulduğunu, bugün 500 yatırımcının bölgede iş yapmak için sırada yer beklediğini söyledi. 128 faal fabrikanın olduğunu, 1000 dönemle başlayan OSB sürecini bugün 3 bin 800 dönüme yakın bir alanda 128 faal fabrikaya çıkardıklarını aktardı.

“Tek Amacımız Var”

Bakan Şimşek, tek amaçlarının Türkiye’ye katma değer yaratmak, istihdam oluşturmak ve ihracat yapmak olduğunu vurguladı. Bunlardan başka bir gündemleri olmadığının altını çizdi ve bu potansiyeli gerçekleştirebileceklerini ifade etti.

Türkiye’nin para politikasında bir rasyonelleşmeye doğru gittiklerini, ülkenin bütçe dengelerini kriterler ölçüsünde şekillendirdiklerini dile getirdi. Bir taraftan mali disiplini tekrar tesis ettiklerini diğer taraftan da para politikasında enflasyonu tek haneye düşürecek bir çaba içerisine girdiklerini paylaştı.

Orta Vadeli Program Açıklaması

Şimşek, Eylül ayının başında Orta Vadeli Programı (OVP) açıklayacaklarını, yapısal reformları ve yol haritalarını duyuracaklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

OVP’nin hem özel sektör hem de kamu için önemli bir rehber ve yol haritası fonksiyonunu yerine getireceğini belirten Şimşek, 2024 ve sonrasında politikalarını bu çerçevede şekillendireceklerini duyurdu.

Fiyat istikrarı sağlandığında Türkiye’nin çok daha hızlı büyüyeceğini geçmişte gösterdiklerini vurguladı. 1923 ile 2002 arası ortalama büyümeye oranla 20 yıldaki ortalama büyüme oranı karşılaştırıldığında 1 puan da yukarıda olunduğunu aktardı. 1 puanın küçük gibi gözüktüğünü fakat bunun 1 trilyon dolara denk geldiğini kaydetti.

“Finansmana Erişim Sorununu Çözeceğiz”

İhracat reeskont kredilerini günlük 5 katına çıkarma kararı aldıklarını hatırlatan Şimşek, 350 milyon liralık kaynağı günlük 1,5 milyar liraya çıkartma kararı aldıklarını belirtti.

Körfez’e yaptıkları ziyaretlerde özellikle ihracatın finansmanını ön planda tuttuklarını, ihracatçıların finansmana erişim sorununu büyük ölçüde çözeceklerini vurguladı.

Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat faktörlerinin Türkiye’yi müreffeh yapacağını, gelecek dönemde iç talebi yeniden dengelemeleri gerektiğini söyledi. Son derece kararlı olduklarını, vergi, kredi ve teşvik politikasını şekillendireceklerini dile getirdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.