Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gözler Merkez Bankası’nda! Bu Hafta Faiz Kararı Açıklanacak

Piyasalar seçimden önce açıklanacak olan faiz kararına odaklanırken, ekonomistler beklentilerini paylaşmaya devam ediyor.
Gözler Merkez Bankası’nda! Bu Hafta Faiz Kararı Açıklanacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 27 Nisan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,50 oranında sabit bıraktı. Piyasanın beklediği gibi faiz oranında değişikliğe gitmeyen banka, şu anki oranın deprem sonrasında ekonomideki toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğunu belirtti.

Depremin ekonomiyi yakın vadede etkilese bile orta vadede kalıcı bir hasar bırakmayacağının altı çizildi.

Merkez Bankası bu hafta yeni kararını açıklayacak. Yurt içi piyasaları 25 Mayıs Perşembe günü açıklanacak olan faiz kararına odaklanırken, yapılan anketlerden tahminler gelmeye devam ediyor.

Bloomberg HT Araştırma’nın yaptığı ve 15 kurumun katıldığı anket sonuçlarına göre Merkez Bankası bu haftaki toplantıda da faiz değişikliği yapmayacak.

Anket katılımcılarının 2023 faiz tahminlerine bakıldığında, en yüksek beklentinin yüzde 30, en düşük beklentinin ise yüzde 5 olduğu görüldü.

AA Anketi ve Erdoğan’ın Söylemleri de Sabit Bırakılmasını İşaret Ediyor

Kaynak: TCMB

19 ekonomistin katılımıyla yapılan Anadolu Ajans finans anketi sonuçları geçen hafta açıklandı. Ekonomistlerin tamamı, bu hafta yapılacak PPK toplantısında faiz değişikliği yapılmayacağını düşünüyor.

Söz konusu tahminler hem PPK’nın karar metninde yer alan ifadelerin hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz konusundaki açıklamaların etkisiyle şekillendi.

Erdoğan, geçen Cuma günü yaptığı açıklamada faiz oranları ile enflasyon arasında pozitif bir ilişki olduğuna dair bir tezi olduğunu, faiz ne kadar düşük olursa enflasyonun da o kadar düşeceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu