Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Faiz Açıklaması: Atılan Adımların Sonuçlarını Gördük

CNN’e konuşan Erdoğan, tahıl koridoru ve Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Erdoğan’dan Faiz Açıklaması: Atılan Adımların Sonuçlarını Gördük
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN International’a konuşarak tahıl koridorunu ve siyasi gündemi değerlendirdi. Erdoğan, tahıl koridoru konusunda sadece Batı’nın değil Afrika ülkelerinin ihtiyacını karşılar duruma geldiklerini söyledi.

18 Mayıs’tan itibaren tahıl koridorunun süresinin uzatılmasının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile kurdukları özel münasebet sayesinde olduğunu paylaştı.

Batı’nın Rusya konusunda dengeli bir yaklaşım sergilemediğini, kendisinin yaptığı gibi Batı’nın da Putin ile ilişkisini geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

Faiz Açıklaması

Erdoğan, faiz oranlarını baskılama kararını savunarak alınan kararların şimdiden olumlu sonuçlar verdiğini belirtti.

Faiz oranları ile enflasyon arasında pozitif bir ilişki olduğuna dair bir tezi olduğunu, faiz oranları ne kadar düşük olursa enflasyonun da o kadar düşük olacağını savundu. Atılan adımların sonuçlarını gördüklerini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Gelecek Pazar günü yapılacak seçimlerde halkın güçlü Türk demokrasisini göstereceğini, yüzde 90’a varan güçlü bir seçmen katılımı gördüklerini hatırlattı. Bunun dünyada pek benzeri olmadığını vurguladı.

Kendisine ABD Başkanı Joe Biden’ın seçim kampanyasında kendisine otokrat dediği için onu kınadığının hatırlatılması üzerine “Birinci tur değil, ikinci tura çıkan bir insandan diktatör olur mu?” ifadelerini kullandı.

Cumhur İttifakı’nın 322 milletvekili ile parlamentoya gideceğini, bunun başındaki insanın ikinci tura birinci olarak çıkacağını söyledi.

Mülteci Açıklaması

Erdoğan, yaklaşık bir milyon mültecinin Suriye’ye dönmesini hedeflediklerinin altını çizdi ve savaştan zarar gören ülkenin Türkiye kontrolündeki bölgelerinde altyapı ve evler inşa ettiklerini aktardı.

Buradaki mültecilerin vatanlarına geri dönmelerini sağlayabilmek için yerleşimler inşa edildiğini, bu sürecin çoktan başladığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı, bir milyon mülteciyi anavatanlarına geri dönmeleri için teşvik ettiklerini kaydetti.

İsveç’in NATO Üyeliği

İsveç’in terör gruplarının uzantılarının Stockholm sokaklarında rahatça dolaşmasına izin verdiği sürece NATO üyeliğine olumlu bakmayacaklarını vurguladı.

Şu anda İsveç için hazır olmadıklarını, çünkü bir NATO ülkesinin terörle mücadele konusunda güçlü bir duruş sergilemesi gerektiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.