Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gözler Enflasyonda! Piyasalarda Bu Hafta Öne Çıkacak Veriler

Küresel piyasalarda karışık seyir devam ederken, yurt içinde açıklanacak olan enflasyon rakamları piyasanın odak noktasını oluşturuyor. Detaylar haberde;
Gözler Enflasyonda! Piyasalarda Bu Hafta Öne Çıkacak Veriler
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalarda bu hafta karışık bir seyir izlendi. ABD’de açıklanan verilerden alınan karışık sinyaller ve Amerika Merkez Bankası (FED) üyelerinin açıklamaları, faiz indirimine ne zaman başlanacağına yönelik belirsizliğin devam etmesine neden oldu.

Küresel piyasalarda 26 Şubat-1 Mart haftasında karışık bir seyir izlenirken, gözler gelecek hafta Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Cuma günü ise yatırımcılar ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam raporuna odaklandı.

1-) Türkiye Enflasyon

Yurt içi ekonomi takvimine göre 4 Mart Pazartesi günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Şubat ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamları açıklanacak. Geçen ay açıklanan Ocak 2024 raporunda enflasyon yıllık bazda yüzde 64,86, aylık bazda ise yüzde 6,7 oranında yükselmişti.

TÜİK tarafından Pazartesi günü Şubat ayına ilişkin yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) verilerini paylaşacak. Geçen ay açıklanan Ocak raporunda üretici enflasyonu yıllık bazda yüzde 44,20, aylık bazda ise yüzde 4,14 artmıştı.

2-) ABD Fabrika Siparişleri

Küresel piyasalarda 5 Mart Salı günü ABD’de fabrika siparişleri ile dayanıklı mal siparişleri verileri yayımlanacak. Ayrıca ABD’nin ISM hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Şubat ayı raporu belli olacak.

GCM Yatırım Banner

Salı günü Euro Bölgesi’nde ise Ocak ayına ilişkin Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verileri takip edilecek.

3-) ADP Özel Sektör İstihdamı

Küresel ekonomi takvimine göre 6 Mart Çarşamba günü piyasaların yakından takip ettiği ADP istihdam raporu yayımlanacak. Ayrıca ABD’de toptan stoklar ve Fed Bej Kitap raporu verileri takip edilecek.

Çarşamba günü Almanya’nın Ocak ayına ilişkin ticaret dengesi verileri paylaşılacak.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 6 Mart’ta Şubat ayına ilişkin sanayi kapasite raporunu açıklayacak. Geçen ay açıklanan Ocak verilerinde onaylanan sanayi kapasite raporu sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,4 azalarak 4 bin 678’e geriledi.

4-) ECB Faiz Kararı

Küresel piyasalarda 7 Mart Perşembe günü ABD’nin dış ticaret dengesi ve haftalık işsizlik başvuruları verileri duyurulacak.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Perşembe günü faiz kararını açıklayacak. ECB 25 Ocak’taki toplantısında faiz oranını piyasa beklentileri ile paralel olarak yüzde 4,50 seviyesinde sabit bırakmıştı.

5-) ABD Tarım Dışı İstihdam

Küresel piyasalarda 8 Mart Cuma günü ABD’nin kritik verileri arasında yer alan tarım dışı istihdam raporu takip edilecek. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından geçen ay açıklanan Ocak ayına ait tarım dışı istihdam verisi beklentinin çok üstüne çıkarak 353 bin olarak gerçekleşmişti.

Cuma günü Euro Bölgesi’nin 4’üncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verileri paylaşılacak. Almanya’nın ise Cuma günü Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verileri yayımlanacak.

Yurt içindeyse Cuma günü TÜİK tarafından Şubat ayı finansal araçların reel getiri oranları raporu paylaşılacak. Geçen ay açıklanan Ocak 2024 raporuna göre aylık en yüksek reel getiriyi yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 0,35 ile külçe altın sağlamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın