Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Yılın İlk Faiz Kararında Beklentiyi Karşıladı

Avrupa Merkez Bankası bu yılın ilk toplantısında faiz kararını açıkladı. Banka beklentilerle paralel olarak faiz oranlarını sabit bıraktı. Detaylar şöyle...
ECB Yılın İlk Faiz Kararında Beklentiyi Karşıladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar tarafından bu haftanın beklenen başlıca verilerden biri Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından açıklandı. ECB yılın ilk toplantısında faiz oranlarını yüzde 4,50 seviyesinde sabit bıraktı. Analistlerin beklentisi faiz oranlarının sabit bırakılacağı yönündeydi.

Karar Aralık ayında artışa geçen Euro Bölgesi enflasyon rakamlarını takip ediyor. Bölgede enflasyon yüzde 2,9 olarak açıklanmıştı. ECB bu kararı ile üst üste üçüncü kez faiz oranlarını sabit bırakmış oldu.

ECB manşet enflasyonda enerji kaynaklı yukarı yönlü baz etkiyi kabul ederek, enflasyonun ana tabanındaki düşüş eğiliminin devam ettiğini belirtti. Geçmiş faiz artışlarının finansman koşullarına güçlü bir şekilde yansımaya devam ettiği belirtildi.

Sıkı finansman koşullarının talebi zayıflattığı ve bunun enflasyonu aşağı çekmede etkili olduğu kaydedildi. Enflasyonun orta vadede yüzde 2 seviyesine indirilme kararlılığının vurgulandığı açıklamada, gelecekteki kararların, politika faiz oranlarının gerektiği sürece yeterince kısıtlayıcı seviyelerde belirlenmesini sağlayacağına yer verildi.

ECB kısıtlamanın uygun seviyesini ve süresini belirlemek için verilere dayalı bir yaklaşım izlemeye devam edeceğini belirtti. Açıklamada bunun gelen ekonomik ve mali veriler, temel enflasyon dinamikleri ve para politikası aktarımının gücü ışığında enflasyon görünümüne ilişkin değerlendirmesine dayanacağı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Piyasalar ECB’nin faiz indirim sürecine Nisan ayında başlayacağını tahmin ediyor. Buna karşın enflasyon ECB’nin yüzde 2 hedefinin üstünde seyretmeye devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.