Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Yılın İlk Tarım Dışı İstihdam Verisinde Büyük Artış!

Küresel piyasalar için bu haftanın önemli verilerinden Ocak ayı ABD tarım dışı istihdam raporu ve işsizlik rakamları açıklandı. Ayrıntılar geliyor...
ABD’de Yılın İlk Tarım Dışı İstihdam Verisinde Büyük Artış!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar bu hafta önemli verilere tanık olmaya devam ediyor. ABD’de geçtiğimiz günlerde FED’in kararının ardından, bugün de Ocak ayı tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamları açıklandı. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından aktarılan verilere göre yılın ilk tarım dışı istihdam verisi beklentinin çok üstüne çıkarak 353 bin olarak gerçekleşti.

Analistlerin beklentisi tarım dışı istihdamın 187 bin olarak geleceği yönündeydi. ABD’de işsizlik ise Ocak’ta yüzde 3,7 olarak gerçekleşti ve yüzde 3,8 olan beklentinin altında kaldı.

İstihdam artışı, Kasım ayındaki aşağı yönlü revize edilen 173 bine göre önemli bir artış gösterdi. Ekim ayı da 150.000′den 105.000′e revize edildi, bu da dördüncü çeyrekte büyüme için biraz daha az sağlam bir tabloya işaret ediyor.

Cesareti kırılmış çalışanları ve ekonomik nedenlerden dolayı yarı zamanlı işlerde çalışanları içeren daha kapsamlı bir işsizlik ölçüsü yüzde 7,1′e yükseldi.

İş gücüne katılım oranı veya çalışan veya iş arayan sivil çalışma çağındaki nüfusun payı, 0,3 puan düşüşle Şubat ayından bu yana en düşük seviyesine ve aylık bazda 676.000 düşüşle yüzde 62,5′e geriledi.

GCM Yatırım Banner

Rapor, enflasyonist baskıların diğer yerlerde azalmasına rağmen iş gücü piyasasında hala yaygın olduğunu gösterdi. Ortalama saatlik kazançlar ayda yüzde 0,4 arttı ve bir yıl öncesine göre yüzde 4,1 arttı Her ikisi de sırasıyla yüzde 0,3 ve yüzde 3,9 olan tahminleri aştı.

Faiz İndirimi Beklentisi Düştü

Beklenti üstü açıklanan tarım dışı istihdam raporu, Fed fon vadeli işlem piyasalarında da etkisini gösterdi. CME Group’a göre FED’in Mart ayında faiz indirimi gerçekleştirmesi ihtimali yüzde 21’e geriledi.

Veriler, FED’in Mart 2022′den bu yana toplam 5,25 puanlık 11 faiz artışı gerçekleştiren enflasyonla mücadele kampanyasına rağmen ABD ekonomisinin yavaşlama beklentilerine meydan okumaya devam ettiğini gösteriyor.

FED 40 yılın en agresif para politikası sıkılaştırmasını gerçekleştirdi. Bu hafta gerçekleştirilen yılın ilk toplantısında faiz oranları yüzde 5,25-5,50 sabit bırakıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın