Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gözler ECB Kararında! Faiz Öncesi Euroda Durum ve Beklentiler

Piyasalar, bugünkü ECB kararına odaklandı. Euro, dolar karşısında 20 yılın en düşük seviyelerinde dururken beklentiler ne diyor?
Gözler ECB Kararında! Faiz Öncesi Euroda Durum ve Beklentiler
HABER GİRİŞ

Gözler bugün açıklanacak Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararına çevrildi. Temmuz’da faizi 50 baz puan artıran ECB‘nin Eylül’de ne kadar artırım yapacağı merakla beklenirken euro için beklentiler düşük.

Dolar endeksi, küresel resesyon endişeleri ve şahin FED duruşundan aldığı destekle 20 yılın en güçlü seviyelerinde gezerken euro da tarihi düşük değerlerde duruyor.
Piyasalar bugünkü ECB kararına odaklıyken euronun olası yüksek bir faiz artırımıyla güçleneceği konusunda şüpheler var.

Euro Dolar Karşısında 20 Yılın Dip Seviyelerinde!

EUR/USD 1 Altında
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Euro, Rusya’nın Kuzey Akım boru hattından gaz akışını durdurmasının devam eden enerji krizi, yüksek enflasyon ve yaklaşan resesyon endişelerini artırmasıyla dolar karşısında 20 yıl içinde ilk kez 0,99 altına düştü.

Ağustos’un sonlarına doğru 20 yıl sonra ilk kez 0,99’a gerileyen EUR/USD paritesi, buradan sonra 0,99-1 seviyelerinde gezindi. 5 Eylül’de dolar endeksi 110 eşiğini kırarak yeni zirve denediğinde ise kayıplarını artırarak 0,98’e indi.

Dünkü seansa dolara karşı 0,98-1,00 aralığında fiyatlanan euro, bugün 0,99-1,00 aralığında ekside duruyor. Bir ayda yüzde 2’lik değer kaybı olan EUR/USD, bir yılda yüzde 15’in üzerinde kayıplı işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner

Piyasalarda ECB bekleyişi hakimken euro için gelen yorumlar iyiye işaret etmiyor.

Euro için Yeni Düşük Seviyeler Ufukta!

ING’nin günlük notuna göre piyasalar şu anda 66 baz puanla fiyatlanıyor. Konsensüs ise 75 baz puan lehinde artırımı gösteriyor. Dolayısıyla ING uzmanları euro için aşağı yönlü riskler görüyor. Notta 75 baz puan artırım için olasılık verilmezken güvercin ECB’nin 50 baz puan artırım yapacağı tahmin edildi.

Bununla birlikte bugünkü euro tepkisinin yönü ne olursa olsun, etkinin oldukça kısa ömürlü olacağı söylendi. Nedeni enerji krizi parite hamleleri üzerindeki büyük etkisi olarak gösterildi.

Aynı zamanda majör paritenin son zamanlarda ECB faiz beklentilerine açıkça tepkisiz kaldığını anımsatıldı. “ECB sonrası tepkinin ardından enerji hikayesinin EUR/USD için sağlam bir şekilde sürücü koltuğuna dönmesini bekliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

0,98-0,99 bölgesinin EUR/USD için kısa vadeli bir demirleme noktası olabileceği dile getirildi. Ancak enerji krizinin daha da kötüleşmesi ya da doların daha da güçlenmesinin 0,96-0,97 bölgesine bir düşüşü tetikleyebileceği konusunda uyarı yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.