Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Görünüm Pozitife Döndü! Yüzde 200 Kazandıran Hisseler Güçleniyor

Telekomünikasyon devi Türk Telekom için dün not görümünde iyileştirme yapıldı. Bugün ise kurumsal yönetim ilkelerine uyum notu geldi. Hisseler güçleniyor.
Görünüm Pozitife Döndü! Yüzde 200 Kazandıran Hisseler Güçleniyor
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’un telekomünikasyon devi Türk Telekom için dün akşam saatlerinde S&P Global Ratings’ten kredi notu ve görünümü için güncelleme paylaşıldı. Borsa kapanışının ardından gelen açıklama Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) paylaşıldı. Bugün hisselerdeki etkisi ise endeksin de pozitif seyriyle birlikte görülmeye başlandı.

S&P Global Rating 30 Kasım’da Türkiye’nin yerel ve yabancı para cinsinden kredi notlarını teyit etmişti. Buna göre transfer ve konvertibilite değerlendirmesini B’den B+’ya çevirmiş, not görünümünü de Durağan’dan Pozitif’e revize etmişti. S&P’nin Türk Telekom’un kredi notunu Türkiye’nin ülke notu ile sınırlandırdığı belirtildi.

Buna göre şirketin kredi notu B olarak teyit edilirken, not görünümü Durağan’dan Pozitif’e çevrildi. Aynı zamanda Türk Telekom’un bağımsız kredi profilini de ‘bbb’ olarak teyit ettiği açıklandı. Şirketin not görünümü 4 Ekim’de Negatif’ten Durağan’a yükseltilmişti.

Türk Telekom’un TTKOM kodlu hisseleri bugünkü işlemlerde TSİ 13:35 sularında yüzde 0,69 yükselişle 23,38 lirada geziyor.
TTKOM Hisse Fiyatı - 14.12.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler 25 Ağustos’ta 27,88 lira ile rekor kırdıktan sonra 1 Kasım’da 18,82 liraya kadar inmişti. O günden sonra güçlü yükselen hisseler 8 Aralık gününde 27,26 liraya kadar yükselerek kayıpların büyük kısmını geri almıştı. Ancak devamında 23 lira seviyelerine inen hisseler, bugün bir miktar toparlanma gösteriyor.

TTKOM haftalık bazda yüzde 5,49 oranında kayba işaret ederken, aylık periyotta yüzde 12,27 oranında artıda performans gösteriyor. Yıllık kazanç ise yüzde 17,51 düzeyinde bulunuyor. Türk Telekom hisseleri 2023 yılında dipten zirveye yüzde 200 kazanç sağladı.

GCM Yatırım Banner

Bugün ise KAP’a kurumsal yönetim ilkelerine uyum derecelendirmesi sonuçları yayımlandı. SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. tarafından yapılan yıllık çalışma sonucunda şirketin 2023 yılı notu 94,03 olarak teyit edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.