Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google’ın Rusya’daki Yan Kuruluşu İflas Başvurusunda Bulundu

ABD’li teknoloji devi Google’ın Rusya’daki kuruluşu, mali yükümlülüklerini yerine getirememesi nedeniyle iflas başvurusunda bulundu.
Google’ın Rusya’daki Yan Kuruluşu İflas Başvurusunda Bulundu
Yorum

Arama motoru devi Google, Rusya’daki operasyonlarını yürüten yan kuruluşu için yeni bir karar aldı. Şirket ülkedeki mali yükümlülüklerini yerine getirememesini neden göstererek iflas başvurusunda bulundu. Şirketten gönderilen bildirimde, yan kuruluşun iflas ilanını belirten ifadeler yer aldı.

Açıklamada, “22 Mart 2022 tarihinden itibaren kendi iflasını ve parasal yükümlülüklerini yerine getirememe, kıdem tazminatı talep etme ve bir iş sözleşmesi kapsamında çalışan veya daha önce çalışan personelin ücretini ödeme yükümlülüğü belirtilen süreçler içerisinde yerinde getirilememiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Bu kararda Rusya’ya yönelik savaş odaklı yaptırımların rol oynadığı belirtiliyor. Google geçtiğimiz haftalarda yaptırımlar kapsamında, Rus medyasının gelir elde etmesini engellemeye başlamıştı.

Rusya’nın ise YouTube’u engelleyeceği konuşuluyordu. Ancak yetkili merciler böyle bir kararın alınmayacağını ve Rus kullanıcıların cezalandırılmasının istenmediğini belirtmişti.

Rostelecom İcra Kurulu Başkanı Mikhail, Google’ın tüm sunucuları dahil olmak üzere ülkedeki faaliyetlerini olağan şekilde sürdürdüğünü söyledi. Google, Rus medya düzenleme kurumu Roskomnadzor tarafından, yasalara uymadığı gerekçesiyle, 114 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu