Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Google’ın Rusya’daki Yan Kuruluşu İflas Başvurusunda Bulundu

ABD’li teknoloji devi Google’ın Rusya’daki kuruluşu, mali yükümlülüklerini yerine getirememesi nedeniyle iflas başvurusunda bulundu.
Google’ın Rusya’daki Yan Kuruluşu İflas Başvurusunda Bulundu
HABER GİRİŞ

Arama motoru devi Google, Rusya’daki operasyonlarını yürüten yan kuruluşu için yeni bir karar aldı. Şirket ülkedeki mali yükümlülüklerini yerine getirememesini neden göstererek iflas başvurusunda bulundu. Şirketten gönderilen bildirimde, yan kuruluşun iflas ilanını belirten ifadeler yer aldı.

Açıklamada, “22 Mart 2022 tarihinden itibaren kendi iflasını ve parasal yükümlülüklerini yerine getirememe, kıdem tazminatı talep etme ve bir iş sözleşmesi kapsamında çalışan veya daha önce çalışan personelin ücretini ödeme yükümlülüğü belirtilen süreçler içerisinde yerinde getirilememiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Bu kararda Rusya’ya yönelik savaş odaklı yaptırımların rol oynadığı belirtiliyor. Google geçtiğimiz haftalarda yaptırımlar kapsamında, Rus medyasının gelir elde etmesini engellemeye başlamıştı.

Rusya’nın ise YouTube’u engelleyeceği konuşuluyordu. Ancak yetkili merciler böyle bir kararın alınmayacağını ve Rus kullanıcıların cezalandırılmasının istenmediğini belirtmişti.

Rostelecom İcra Kurulu Başkanı Mikhail, Google’ın tüm sunucuları dahil olmak üzere ülkedeki faaliyetlerini olağan şekilde sürdürdüğünü söyledi. Google, Rus medya düzenleme kurumu Roskomnadzor tarafından, yasalara uymadığı gerekçesiyle, 114 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın