Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman TCMB’den Her Ay 100 Baz Puan Faiz İndirimi Bekliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tek hane faiz oranı beklentisinin ardından, ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs tahminlerini açıkladı.
Goldman TCMB’den Her Ay 100 Baz Puan Faiz İndirimi Bekliyor
HABER GİRİŞ

Tüm dünya yüksek enflasyonla mücadele edebilmek için politika faizlerini artırırken, Türkiye bu konuda tam tersi bir yol izleyerek düşürmeye yöneldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), son iki toplantıda bir hafta vadeli ihale faiz oranını 100 baz puan indirerek güncel oranı yüzde 12’ye çekti.

Goldman Sachs analistleri, TCMB’nin para politikası duruşundan büyük ölçüde koptuğunu gördüklerini ve faiz oranlarını düşürmeye devam edeceklerini söyledi. Büyük olasılıkla da yıl sonuna kadar her toplantıda 100 baz puanlık indirim uygulanacağı öngörüldü.

Kurum analistleri bu beklentiler doğrultusunda, TCMB’nin politika faizini 2022 yılı sonunda yüzde 9 seviyesine kadar çekmesini bekliyor.

Raporda yer alan bir diğer ayrıntı ise şu ana adar sınırlayıcı olmaya devam eden fonlama ve makroihtiyati politikaların, seçimlere yakın büyük olasılıkla ciddi bir gevşetileceği beklentisi oldu.

Goldman’ın Tahmini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklamalarının Ardından Geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta bir televizyon kanalına verdiği demeçte faiz konusunu detaylı bir şekilde ele almıştı. Erdoğan, faizlerin bundan sonra yukarı çıkmayacağını, daha aşağı ineceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bundan sonraki toplantıda da düşürülmesini beklediklerini ifade eden Erdoğan, yıl sonuna kadar tek haneye indirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Goldman analistlerinin yüzde 9’luk tahmini de Erdoğan’ın bu açıklamalarının birkaç gün sonrasında geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.