Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Bu Yüzyıl Türkiye Yüzyılı Olacak

Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtladı ve “Bu yüzyıl Türkiye yüzyılı olacak.” ifadelerini kullandı. Sosyal konut ve Togg ile ilgili açıklamalar yaptı.
Erdoğan: Bu Yüzyıl Türkiye Yüzyılı Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal D ve CNN Türk ortak canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rusya-Ukrayna savaşından, Yunanistan’daki adaların silahlandırılması ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bu yüzyılın Türkiye yüzyılı olacağını vurguladı.

“Bu Yüzyıl Türkiye Yüzyılı Olacak”

Erdoğan, “Çok açık net söyleyeyim. Bu yüzyıl, Türkiye yüzyılı olacak.” dedi. Küresel çaptaki problemleri işaret ederek Türkiye’nin bu sıkıntıları yaşamadığını belirtti. İç ve dış talebin katkısıyla yüzde 7,5 dengeli ve güçlü bir büyüme yaşandığını aktardı.

2022 yılı küresel büyüme tahminlerinin aşağı yönde güncellendiğini, bunlara rağmen Türkiye ekonomik modelinin büyümeyi ispatlayacağını söyledi. Kimsenin bundan şüphe duymamasını ifade etti.

“Dar Gelirlilere Desteklerimizi Sürdürüyoruz”

Öğrencilerden çiftçilere kadar tüm kesimlerin yanında olduklarını, özellikle dar gelirli vatandaşlar için desteklerin sürdüğünü kaydeden Erdoğan, yurtlarda kalan öğrencilere yapılan yardımı, beslenme yardımını hatırlattı.

“Arsa Sayısını 1 Milyona Çıkarmak İstiyoruz”

Sosyal konut projeleri kapsamında arsa sayısını 1 milyona çıkarmak istediklerini ifade eden Erdoğan, “Bakanımla konuştum. Biz altyapıyı yapacağız. İnsanlar da evini yapacak.” dedi.

GCM Yatırım Banner

1 milyon arsa yapmak istediklerini bildirdi ve fazla olabileceğini ancak az olmayacağını vurguladı.

“Suriyelilere Briket Evler Yapıyoruz”

Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde hedeflerinin ilk etapta 100 bin, 2. Etapta ise 200 bine çıkarmak olduğunu aktardı. Burada briket evler yaptıklarını ve altyapısını sağladıklarını sözlerine ekledi.

Bu evlerde 2+1, 1+1 banyosu, tuvaleti olan, ısınma konusunda ise güneş enerjisi kullanılan yerleşim yerleri yaptıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı, “Suriyelilerin ülkelerine gönüllü, güvenli ve onurlu bir dönüşünü hazırlamamız lazım.” dedi.

Enflasyonla Mücadele

Yapılan ekonomik çalışmaların sonuç vermesiyle ilgili “Şubat’ı bile değil, ocaktan itibaren bunun emarelerini rahat göreceğiz.” şeklinde konuştu. Enflasyondan önce faize baktığını bildirdi ve faizi yüzde 12’ye indirdiklerini hatırlattı.

Yatırımcılara çağrı yaparak “Eğer yatırımcıysan kamu bankaları başta olmak üzere, şu an faiz yüzde 12’ye indi. Bundan sonra yukarı çıkmak yok, daha da aşağı inecek.” dedi.

Yatırımcının düşük faiz aradığını söyleyen Cumhurbaşkanı, düşük faizle yatırım yapmanın ülkenin büyümesine katkı sağlayacağına değindi.

“Sinop’ta Yeni Bir Nükleer Enerji Santrali Adımı Atacağız”

Rusya ile Türkiye’nin bir sıkıntısı olmadığını belirten Erdoğan, “Zaten fakir fukaraya gerek elektrikte, gerek doğalgazda destek veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Karadeniz gazının bu kış devreye girmesi halinde işlerinin daha kolay olacağını belirtti. Doğalgazın Rusya’dan geldiğini söyledi ve Akkuyu projesini hatırlattı.

Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmeler gerçekleştirdiğini bildirdi ve Sinop’taki nükleer için görüşmelerin sürdüğünü kaydetti. Doğalgaz ve nükleer konusunda dayanışmanın devam edeceğini dile getirdi. 2 tane sismik araştırma gemisinin araştırma ve sondaj çalışması yaptığını, 10 bin metreye kadar sondaj kabiliyetine sahip olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı, “İnşallah buralardan doğalgaz, petrol çıkartırız. Ağırlıklı olarak bütün yatırımlar doğalgazda. Çünkü artık her evde doğalgaz talebi oldu. Enerji konusunda sabırlı olalım.” dedi.

Togg Ne zaman Yola Çıkacak?

Fiyatlar konusunda ürkütücü bir fiyata ihtimal vermediğini söyleyen Erdoğan, hedeflerinin 29 Ekim tarihine kadar yetiştirmek olduğunu belirtti.

Aracın çok huzurlu ve rahat olduğunu aktaran Erdoğan “Gürcan bey bana Başkanım ne kadar basacaksan bas dedi. Ben de dedim ki başıma bela mı açacaksın. Kilometre açıklarsam eleştiri alırım şimdi. Aracın potansiyeli mükemmel.” şeklinde konuştu.

Borsayla İlgili Açıklamalar

Borsaya girenin çok olduğunu belirten Cumhurbaşkanı kazananlar gibi kaybedenlerin de olduğunu söyledi ve “Bizim borsamız sürekli kazandıran oldu. Son zamanlarda spekülatif laflara girenler oldu, borsa sıkıntı yaşamadık değil.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin gerekli hazırlıkları yaptığını, en ince ayrıntısına kadar inceleyeceğini söyledi ve daha sonra kendisinin durumu açıklayacağını duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın