Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs ve BofA’dan Piyasalar için Karamsar Açıklamalar

Küresel piyasalarda durgunluk endişeleri artarken, Goldman Sachs ve Bank of America kötümser senaryolarını paylaştı.
Goldman Sachs ve BofA’dan Piyasalar için Karamsar Açıklamalar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de enflasyon tarihi zirvelerde dolaşırken, Federal Rezerv’in agresif faiz artırımları, piyasalar üzerindeki korkuyu artırmaya devam ediyor. Dünyanın önde gelen yatırım bankaları Goldman Sachs ve Bank of America son duruma dair değerlendirmelerini paylaştı.

Goldman, S&P 500 endeksi için yıl sonu endeksini aşağı çekerken, Bank of America tahvil satışlarına dikkat çekti ve yatırımcı duyarlılığında büyük düşüş olduğunu belirtti.

Goldman’dan S&P 500 Revizesi

Goldman Sachs, gösterge S&P 500 endeksi için 2022 yıl sonu hedefini yaklaşık yüzde 16 azaltarak 3.600 puana indirdi. Banka Fed’in faiz politikasından geri adım atacağına dair çok az işaret gördüğünü bildirdi. Analistler merkez bankasının faiz politikasının önceki tahmininden daha yüksek olduğunu yazdı.

Goldman analisti David Kostin “Müşteri görüşmelerimize dayanarak, hisse senedi yatırımcılarının çoğu, sert bir iniş senaryosunun kaçınılmaz olduğu görüşünü benimsedi ve odak noktaları, olası bir durgunluğun zamanlaması, büyüklüğü ve süresi ve bu görünüm için yatırım stratejileri” açıklamasında bulundu.

Fed geçtiğimiz günlerde art arda üçüncü 75 baz puanlık faiz artırımını gerçekleştirdi ve piyasalara sıkılaşmanın devam edeceği mesajını verdi.

GCM Yatırım Banner

Kostin enflasyonun beklenenden daha kalıcı olduğunu ve yakın vadede net gevşeme işaretleri gösterme olasılığının düşük olduğunu belirtti. Bunun da Fed’in sıkılaştırma tahminlerinin daha da yükselmesine yol açacağını kaydetti.

Portföy yöneticilerinin, enflasyonu kontrol altına almak için Fed’in 2023’te bir noktada ABD’de resesyona yol açacak kadar yüksek oranlar artırması gerektiğine inandığını söyledi.

BofA Tahvil Satışlarına Dikkat Çekti

BofA ise paylaştığı notta küresel devlet tahvili kayıplarının 1949’dan bu yana en kötü yıl olma yolunda olduğunu ve yatırımcı duyarlılığının mali krizden bu yana en düşük seviyesine düştüğünü kaydetti.

BofA, tahvil fonlarından Çarşamba gününe kadar olan hafta boyunca 6,9 milyar dolarlık çıkış kaydederken, hisse senedi fonlarından 7,8 milyar dolar çekildiğini ve yatırımcıların 30,3 milyar doları nakde çevirdiğini söyledi.

Notta, yatırımcı duyarlılığının 2008 küresel mali çöküşünden bu yana en kötü durumda olduğu belirtildi. Tahvil fiyatlarının tersi yönde hareket eden Hazine getirileri, Perşembe günü 2011’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yükselişini sürdürdü. ABD’nin 10 yıllık gösterge getirisi yüzde 3,76’ya kadar çıktı.

BofA, tahvil çöküşünün dünyanın en kalabalık ticaretinin tasfiyesini tehdit ettiğini yazdı. Yatırımcıların daha fazla enflasyon, faiz oranları ve durgunluk şoklarıyla karşı karşıya kaldıklarını, tahvil çöküşünün yüksek kredi marjları ve düşük hisse senedi seviyelerine henüz ulaşılmadığı anlamına geldiği söylendi.

Merkez bankalarının, büyüme yavaşlasa bile enflasyonu kontrol altına almaya yönelik agresif faiz artırımları, dünya piyasalarını tedirgin etti ve bu hafta tahvil getirilerinde yeni bir artışa yol açtı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.