Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs, SVB’nin İflasını Lehman Brothers Olayına Benzetti

Goldman Sachs'tan Cliff Marriott, Silicon Valley Bank’ın çöküşünü, Lehman Brothers dönemine benzetti. Detaylar şöyle...
Goldman Sachs, SVB’nin İflasını Lehman Brothers Olayına Benzetti
YAYINLANMA ZAMANI

Son dönemde bankacılık sektörüne dair krizde başı çeken olaylardan biri Silicon Valley Bank’ın iflası oldu. ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs’a göre Silicon Valley Bank’ın (SVB) çöküşü teknoloji endüstrisi için bir Lehman Brothers hatırlatmasıydı.

Goldman Sachs’ın yatırım bankacılığı bölümünün Avrupa’daki teknoloji, medya ve telekomünikasyon eş başkanı Cliff Marriott, SVB’nin 10 Mart’ta kapatılmasının oldukça stresli bir süreç olduğunu söyledi.

Lehman Brothers, 2008 krizinde iflasını açıklamış ve ABD tarihinin en büyük bankacılık çöküşünün başrolünde olmuştu. Bankaya ait varlıklar, İngiliz Barclays tarafından 1.75 milyar dolara satın alınmıştı.

SVB, ABD’nin En Büyüklerindendi

1983 yılında kurulan SVB, teknoloji girişimleri ve risk sermayesi şirketleri için güvenilir bir finansman kaynağı olarak görülüyordu. Kaliforniya merkezli ticari borç veren SVB Financial Group’un bir yan kuruluşu, bir noktada mevduat açısından ABD’nin 16. ve Silikon Vadisi’nin en büyük bankasıydı.

Risk sermayedarları ve teknoloji startup’larından oluşan müşterileri, hesaplarından milyarlarca dolar çektikten sonra SVB, ABD hükümeti tarafından devralındı. Bankanın varlıkları, ABD Hazine bonoları ve güvenli olarak görülen devlet destekli ipotek menkul kıymetleri gibi varlıklar, FED’in agresif faiz oranı artışlarından etkilendi ve değerleri önemli ölçüde düştü.

GCM Yatırım Banner

Mevduatlar hükümet tarafından durdurulsa da, SVB’nin geleceği belirsizliğini koruyor. SVB’nin çöküşü, diğer bankalar için potansiyel sonuçlara ilişkin soruları da gündeme getirdi ve SVB, baskı altına giren tek borç veren olmaktan çok uzak. İsviçreli yatırım bankacılığı devi Credit Suisse, geçen hafta ana rakibi UBS tarafından hükümet destekli, indirimli bir anlaşma ile kurtarıldı.

Marriott ayrıca teknoloji halka arzlarına ve bunların 2023 görünümüne de değindi. Avrupa’nın teknoloji halka arz piyasasının, hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin gelecekteki nakit akışlarını daha az çekici hale getiren yüksek faiz oranlarının etkisiyle daraldığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın