Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre için Korkutucu Yorum: Finansal Muz Cumhuriyeti

Credit Suisse'nin UBS tarafından satın alınması, İsviçre'nin itibarına büyük darbe indirdi. Ülke "finansal bir muz cumhuriyeti" yorumuyla gündemdeyken para birimi de tehlikede...
İsviçre için Korkutucu Yorum: Finansal Muz Cumhuriyeti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de başlayan iflasların ardından krizin Avrupa’ya sıçraması, endişeleri artırdı. İsviçreli bankacılık devi Credit Suisse’nin değerinin çok altında bir fiyata (3,25 milyar dolar) en büyük rakibine satılmasıyla korkular zirve yaptı.

Finansal karmaşa ortasında ABD Merkez Bankası (FED) ve diğer büyük merkez bankaları dolar likiditesini artırma kararı aldı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde de dünkü konuşmasında “Euro Bölgesi’nin bankacılık sektörü sağlam” diyerek piyasalara güven vermeye çalıştı.

Krizin İsviçre’ye sıçraması ülkenin finansal itibarını tehlikeye attı.

İsviçre Finansal Bir Muz Cumhuriyeti!

CNBC’nin haberine göre Opimas’ın CEO’su Octavio Marenzi bir araştırma notunda, ”İsviçre’nin bir finans merkezi olarak duruşu paramparça oldu. Ülke artık finansal bir muz cumhuriyeti olarak görülecek” ifadeleriyle dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Bu arada muz cumhuriyeti Vikipedi’de şöyle açıklanıyor: “Uluslararası politikada siyasi açıdan istikrarsız, ekonomik açıdan bir ya da birkaç tarımsal ürünün üretimine ve ihracatına bağımlı ve genellikle yolsuzluklarla iç içe küçük bir seçkinler grubu tarafından yönetilen ülkeleri küçümseyici anlamda kullanılan siyasi terim.”

Credit Suisse fiyaskosunun diğer İsviçre Finans kurumları için ciddi sonuçları olacağını belirten Marenzi, ihtiyatlı finansal yönetim ile ülke çapında itibar, sağlam düzenleyici gözetim, yatırımlarla ilgili sıkıcılığın ortadan kalktığını aktardı.

İsviçre Frangı Güvenli Liman Özelliğini Kaybedecek mi?

Majör para birimleri arasında güvenli liman olarak görülen İsviçre frangı için gelen yorum da dikkat çekti.

Uluslararası Sermaye Piyasası Birliği (ICMA) Kıdemli Danışmanı Bob Parker, İsviçre frangının itibarı konusunda şöyle yorum yaptı:

“Geçen hafta Zürih’teyken, bu aslında çok konuşulan bir konuydu. İsviçre frangı-euro paritesine geri döndük. Sorunuza gelince evet, İsviçre frangı bir dereceye kadar güvenli liman para birimi cazibesini kaybetti.”

Ancak bu durumun geçici olacağını ekledi. Credit Suisse-UBS gelişmelerinin para biriminde kısa vadeli bir etki yaratacağını belirtti.

Bu arada Euronun İsviçre frangı karşısındaki değerini yansıtan EUR/CHF paritesi, bugün 0,9977’ye kadar yükseldi. 14 Mart’ta euronun İsviçre frangı karşısında daha az değerli olmasıyla 0,9745-0,9823 aralığındaydı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.