Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs, FED’in Zirveyi Göreceği Oranı ve Tarihi Paylaştı

Goldman Sachs, FED'in politika faizinde zirveyi gerçekleştireceği oranı ve tarihi tahmin etti. Bu haftaki faiz kararı için de beklentisini paylaştı.
Goldman Sachs, FED’in Zirveyi Göreceği Oranı ve Tarihi Paylaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yüksek enflasyona karşı şahin tavır alan ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararına ilişkin beklentiler küresel piyasalarda büyük bir merak yaratırken, Goldman Sachs, yeni değerlendirmesinde önceki tahminini yukarı taşıdı.

ABD’li yatırım bankası, FED’in politika faizinde artışlara devam ederek zirveyi Mart ayında yüzde 5 oranıyla gerçekleştireceği tahmini paylaştı.

Banka, FED’in politika faizini Mart ayında yüzde 4,75 aralığına çıkaracağı tahmini paylaşarak, Mineapolis FED Başkanı Neel Kashkari’nin öngörüsünü sürdürdü.

Böylece banka ekonomistlerinin paylaştığı son analizle birlikte daha önce yapılan zirve tahmininin 25 baz puan yukarı taşındığı görüldü.

Bu Hafta 75 Baz Puanlık Faiz Artışı Gelebilir

Ekonomistlerin bildirdiğine göre Mart ayında politika faizinin öngörülen zirve noktaya ulaşması için bu hafta 75 baz puanlık faiz artışı gelebilir.

GCM Yatırım Banner

Bu haftaki tahmine ek olarak, Aralık ayındaki toplantıda 50, Şubat ve Mart aylarında ise 25’er baz puanlık artışa gidileceği eklendi.

Goldman Sachs tarafından yapılan zirve tahmininde üç gelişme gerekçe gösterildi. Sıkı faiz politikasının ana nedeni olan yüksek enflasyon, birincil etmen olarak kaydedildi.

Mali sıkılaşmanın bitmesi durumunda, reel gelirler tırmanacağı için ekonomiyi soğutmak gerektiği belirtildi.

Ekonomik gevşemenin finansal koşullar olgunlaşmadan yaşanmasının önüne geçilmesi gerektiği de eklendi.

Bu koşullar göz önüne alındığında FED’in Şubat ayında faiz artışlarına son vermesinin beklenmediği vurgulandı.

FED’in Şahin Tavrından Vazgeçmesi Beklenmiyor

FED’in yüksek seyirde gerçekleşen enflasyonu baskılamak için faiz artırımlarının devam edeceği sinyalini verdiği tutanakların ardından, Federal Açık Piyasalar Komitesi (FOMC) üyesi Michelle W. Bowman da enflasyon düşünceye kadar faiz artışının masada olduğunu paylaşmıştı.

Goldman Sachs ise bir önceki değerlendirmesinde, doların güçlenmesini beklediğini ve FED’in şahin tavrından vazgeçmeyeceği tahminini paylaşmıştı.

Amerikan yatırım bankası, 2024’e kadar dolardaki yükselişin devam etmesini ve FED’in sıkı para politikasından geri adım atmayacağını öngörmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.