Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs Doların Güçlenmesini ve FED’in Şahin Kalmasını Bekliyor

ABD’li yatırım bankası 2024 yılına kadar dolardaki yükselişin sürmesini ve FED’in politikasından geri adım atmamasını bekliyor.
Goldman Sachs Doların Güçlenmesini ve FED’in Şahin Kalmasını Bekliyor
HABER GİRİŞ

Dünya genelinde yüksek enflasyon ve resesyon endişeleri etkisini sürdürürken, finans şirketlerinden yeni değerlendirmeler geliyor. Goldman Sachs stratejisti Kamakshya Trivedi, FED’in devam eden faiz artırımlarının yanı sıra dayanıklı bir ABD büyüme/enflasyon karışımı ile önümüzdeki aylarda doların daha fazla güçlenmesini bekliyor.

Tarihsel olarak Federal Rezerv’in gevşemesi sonrası dolar zayıflama eğiliminde olur. Bu tür bir ortam, küresel büyüme ve riskli varlıkların toparlanmasını beraberinde getirir. Trivedi bankanın müşterilerine dolarda zirvenin hala ciddi bir şekilde uzakta olduğunu not düştü.

Fed’in 2024’e kadar gevşemeye başlamasını beklemediğini belirten analist, büyümede bir dibin aylar sürecek uzakta göründüğünü söyledi. Son derece yüksek enflasyon göz önüne alındığında, geçmişte benzer şekilde 1970’lerin ve 1980’lerin ortalarındaki sürece atıfta bulundu.

Trivedi, FED’in faiz artırımlarının sona ermeye başlaması veya pivot sinyallerini vermesi durumunda dolarda zirvenin görülebileceğini belirtti. Bunun 2023’ün ilk yarısında bir noktada gerçekleşebileceğini sözlerine ekledi.

Avrupa’nın kış durgunluğunun en kötü dönemini yaşıyor olabileceğini belirten Goldman analisti, Japonya Merkez Bankası’nın da kademeli olarak politikayı sıkılaştırmaya başlayabileceğini ve Çin’in sıfır covid politikalarının sona ermek üzere olabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

ABD enflasyonunda ve iş gücü piyasasında bir miktar ılımlılık göründüğünü ancak zirvenin henüz gelmediğini sözlerine ekledi. FED geride kalan üç toplantısında art arda üç kez 75 baz puanlık faiz artırımları gerçekleştirdi. Kasım ayındaki toplantıda da bu oranda bir artırıma kesin gözüyle bakılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.