Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs, ABD’de Resesyon Yaşanma Beklentisini Düşürdü

Yatırım bankası Goldman Sachs, ABD ekonomisinde gelecek yıl resesyon yaşanacağına dair beklentisini düşürdü. Detaylar şöyle...
Goldman Sachs, ABD’de Resesyon Yaşanma Beklentisini Düşürdü
HABER GİRİŞ

Dünyanın önde gelen yatırım bankalarından Goldman Sachs, ABD’de önümüzdeki 12 ay içinde resesyon ihtimalini revize ederek, pozitif ekonomik aktivitenin ardından olasılığı yüzde 25′ten 20′ye düşürdü.

Yatırım bankasının baş ekonomisti Jan Hatzius tarafından hazırlanan raporda, beklenenden daha iyi bir dizi ekonomik veriye işaret edildi. Hatzius, “İndirime gitmemizin temel nedeni, son verilerin enflasyonu kabul edilebilir bir düzeye indirmenin resesyon gerektirmeyeceğine olan güvenimizi pekiştirmesidir” açıklamasında bulundu.

Baş ekonomist, ikinci çeyrek GSYİH büyümesinin yüzde 2,3′te seyrettiğini söyleyerek ABD’deki dirençli ekonomik aktiviteye işaret etti. Tüketici güvenindeki toparlanma ve Haziran’da yüzde 3,6′ya düşen işsizlik seviyeleri de Goldman’ın iyimserliğini artırdı.

ABD ekonomisi ilk çeyrekte yıllıklandırılmış bir hızda yüzde 2 büyüdü. Raporda, gıda ve enerji hariç Haziran ayı çekirdek enflasyonunun Şubat 2021′den bu yana en yavaş artışını gerçekleştirmesinin ardından tüketici fiyat artışlarındaki gevşemenin devam etmesini beklemek için güçlü temel nedenler olduğu kaydedildi.

Yatırım bankası, ardışık olarak daha yavaş gerçek harcanabilir kişisel gelir büyümesinin bir sonucu olarak sonraki çeyreklerde bir miktar yavaşlama bekliyor.

GCM Yatırım Banner

Hatzius, finansal koşullardaki gevşemenin, konut piyasasındaki toparlanma ve fabrika inşaatlarında süregelen patlamanın, ABD ekonomisinin trendin altında olsa da büyümeye devam edeceğini gösterdiğini söyledi.

Goldman, önümüzdeki hafta yapılacak Federal Rezerv toplantısından 25 baz puanlık bir artış bekliyor, ancak Hatzius bunun mevcut döngünün sonunu işaretleyebileceğine inanıyor.

Geçtiğimiz gün benzer bir açıklama ABD Hazine Bakanı Janet Yellen tarafından yapıldı. Yellen, ABD ekonomisinde resesyon beklemediğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.