Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman CEO’su Küresel Ekonomideki Risklere Karşı Uyardı

Goldman Sachs CEO’su David Solomon, enflasyon risklerinin devam ettiğini belirterek ekonomide yumuşak inişe fazla güvenilmemesi gerektiğini söyledi.
Goldman CEO’su Küresel Ekonomideki Risklere Karşı Uyardı
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs’ın CEO’su David Solomon, küresel ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Solomon, yatırımcıları FED’in enflasyonu kontrol altına alma mücadelesinde ABD ekonomisi için “yumuşak bir iniş” gerçekleştirebileceğine fazla güvenmemeleri konusunda uyardı.

UBS tarafından düzenlenen bir sektör konferansında konuşan Solomon, dünyanın yumuşak inişe hazır olduğunu” ancak ekonomide devam eden enflasyon baskısı ve jeopolitik riskler nedeniyle daha yüksek seviyede belirsizlik bulunduğunu söyledi.

Solomon’un açıklamaları, finansal piyasaların FED’in ne yapacağına ilişkin tahminlerinde aşırı iyimser olduklarına ve merkez bankasının ABD ekonomisini resesyona sürüklemeyeceğine dair inançlarına ilişkin endişeleri yansıtıyor.

FED, faiz oranlarını sıfıra yakın bir seviyeden mevcut 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25’ten yüzde 5,5’e çıkarmasına rağmen işsizlik düşük kaldı. Piyasalar o zamandan bu yana beklentilerini düşürdü ve bu yıl altı ya da yedi yerine dört kesinti olabileceğini fiyatlıyor.

Solomon’un ekonominin gidişatına ilişkin yorumları, Eylül ayı gibi yakın bir tarihte yaptığı, yumuşak iniş şansının artık maddi olarak daha yüksek dediği açıklamalara kıyasla şahin ifadeler içeriyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın