Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gıda Fiyatları için Yeni Tehdit Kızıldeniz! Rotalar Değişiyor

Kızıldeniz’de yaşanan gerilim, gıda fiyatlarındaki artışı tetikliyor. DTÖ tarafından açıklanan verilere göre buğday sevkiyatı yüzde 40 azaldı. İşte detaylar;
Gıda Fiyatları için Yeni Tehdit Kızıldeniz! Rotalar Değişiyor
HABER GİRİŞ

Yemen’de İran destekli Husilerin son haftalarda bölgede seyreden ticari gemilere saldırması, buğday sevkiyatının yüzde 40 oranında düşmesine neden oldu. Bölgedeki saldırılardan dolayı birçok nakliye şirketi rotalarını değiştirmek zorunda kaldı ve bu durum endişelerin artmasına ortam hazırladı.

Rotanın değişmesi nakliye faaliyetlerindeki maliyetleri doğrudan etkiledi. Kızıldeniz’de ticari gemilere yapılan saldırılar, başta buğday olmak üzere tahıl taşıyan kargo gemilerinin uzak rotalara gideceği düşünülüyor.

Buğday Sevkiyatı Düştü

Kızıldeniz’deki gerilim sebebiyle Süveyş üzerinden yapılan buğday sevkiyatı geriledi. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), buğday sevkiyatlarının Ocak ayının ilk yarısında yüzde 40 düşerek yarım milyon tona gerilediğini bildirdi. Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerden yola çıkan buğday gemilerinden rotalarını değiştirenlerin sayısı yüzde 40’a kadar çıktı.

Söz konusu gemilerin büyük bir çoğunluğunun Ümit Burnu çevresine yöneldiği biliniyor.

Gıda Fiyatları

Güvenlik kaygıları nedeniyle alışılmış güzergahların dışına çıkılması, yolculukların daha uzun ve pahalı olmasına, yani maliyetlerin artmasına neden oluyor.

GCM Yatırım Banner

S&P Global Commodity Insights’ın Yiyecek ve İçecek Fiyat Endeksi Aralık ayında aylık yüzde 0,4 artarak 115.8 ile Temmuz 2022’den bu yana en yüksek seviye olan 114 puana çıktı.

Güvenlik endişeleriyle birlikte Panama Kanalı’ndaki su seviyelerinin düşük kalması da gıda nakliyesini etkiliyor. Hem Kızıldeniz’deki gerilim hem de hava koşulları gıda fiyatlarını yukarı yönlü baskılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.