Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Getiri Eğrileri, Eğer Hiçbir Şey Yapılmazsa Resesyon Olacağını Söyler!

Getiri eğrilerinin tersine dönmesiyle birlikte küresel ekonomiye yönelik resesyon endişeleri artarken, iyimser yorumlar da geliyor.
Getiri Eğrileri, Eğer Hiçbir Şey Yapılmazsa Resesyon Olacağını Söyler!
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalarda, bir durgunluğun yaklaşmakta olduğunu gösterdiği iddia edilen getiri eğrisi inversiyonuna bağlı olarak korkular artış gösteriyor. Buna karşın bir stratejist, bu göstergenin kesinlikle hiçbir şeyi öngörmediğini dile getirerek iyimser yorumlarda bulunuyor.

10 yıllık ABD Hazine bonosunun getirisi, dün 2 yıllıkların getirisinin altını gördü. tersine çevrilmiş getiri eğrisi, tarihsel olarak ekonomik durgunluğun öncüsü olarak kabul edildi. ABD piyasaları getiri eğrisi inversiyonunun ardından düşerken, Dow Jones Sanayi Ortalaması 800 puan değer kaybetti.

Getiriler bu sabah Asya işlemlerin yeniden tersine dönmesine rağmen Macquaire Commodities and Global Markets Asya stratejisti başkanı olan Viktor Shvets, bu endişeleri giderecek açıklamalar yaptı.

Shvets, “Benim görüşüme göre, verim eğrisi kesinlikle hiçbir şey tahmin edemez. Size bir şey yapmazsanız, durgunluğun yaşanacağını söyler,” ifadelerini kullandı.

Getiri eğrisinin tersine dönmesinin küresel ekonominin yavaşladığını gösterebileceğini belirten Shvets’e göre bu durum; likidite eksikliği, reflasyonist momentumun olmaması, ticaretin ve sermaye akımlarının küreselleşmemesinden kaynaklanıyor.

GCM Yatırım Banner

Shvets, “Bu elemanları ters çevirirseniz verim eğrisi çok hızlı bir şekilde tepki verir,” diyor ve durgunluğun politika hatalarına eşit olduğunu sözlerine ekliyor.

Merkez Bankalarının Hamlesi Asla Tükenmez

Merkez Bankalarının Hamlesi Asla TükenmezShvets, merkez bankalarının politikalarını uygulamak için ellerinde yeterli hamle bulunmadığı yönündeki endişelere de değindi ve bu fikrin tamamen saçmalık olduğunu ifade etti.

Shvets, “Netleştirilmesi gerekir: Merkez bankalarının hamlesi asla tükenmez. Merkez bankalarının sadece faiz oranlarını inceleyerek taşıyabilecekleri çok fazla araç var,” dedi.

Piyasaların ve ekonominin uyuşuk hale geleceğinden ve merkez bankası eyleminin etkisini zayıflatacağından endişe edip etmediği sorulduğunda ise Shvets kendi soruları olduğunu belirtti.

Shvets, “Derin bir durgunluk ister misiniz? Fabrikaların kapanmasını tercih eder misiniz? Bankaların düşmesini ve insanların mevduatlarını kaybetmesini tercih eder misiniz? Bana verdiğiniz cevap hayır ise o zaman çeşitli ilaç formlarını almaktan başka seçenek yoktur,” ifadelerini kullandı.

Karşılaştırmalarını daha da ileriye götüren Shvets, “Önerdiğimiz şeylerden biri de para politikasından daha az yan etkisi olan ilaçların var olmasıdır. Ve bence diğer ilaçları temizlemeliyiz. Çünkü onlar sorunları çözmüyorlar, sadece hayatımızı uzatıyorlar,” dedi.

Shvets; mali sorumluluk ve yapısal reformların, teoride iyi fikirler olsa da pratikte asla işe yaramayacaklarını söylüyor. Çünkü insanların onları kucaklama konusunda isteksiz olduklarını belirtiyor.

Shvets, “İnsanların görmek istediği şey, sürekli bir büyüme makinesi. Son 30 ila 40 yıl boyunca alıştığımız buydu. Bundan kopmak, gerçekten bir İngiliz anahtarı ayarı olmadan neredeyse imkansızdır,” ifadelerini kullandı. Sistemi sıfırlamak ve büyümeyi uzatmak için yeni yollar bulmak arasındaki seçim göz önüne alındığında çoğunun daha az acı veren seçeneği seçeceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.