Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Eski Başkanları: Amerika’nın Bağımsız Bir Merkez Bankasına İhtiyacı Var

FED’in eski başkanları arasındaki Volcker, Greenspan, Bernanke ve Yellen, bağımsız merkez bankası iin çağrıda bulundu. İşte detaylar;
FED’in Eski Başkanları: Amerika’nın Bağımsız Bir Merkez Bankasına İhtiyacı Var
Son Güncelleme: 
Yorum

Merkez bankalarını bağımsızlığına yönelik endişeler giderek artarken, FED’in önceki başkanları arasındaki Volcker, Greenspan, Bernanke ve Yellen endişeleri ele almak için bir araya geldi. The Wall Street Journal için yaptıkları ortak açıklamada önceki FED başkanları, tekrarlanan saldırılar karşısında bağımsız bir merkez bankası çağrısında bulundu.

Paul Volcker, Alan Greenspan, Ben Bernanke ve Janet Yellen, Fed’in çalışmalarını bağımsız şekilde, siyasi misillemelerden korkmadan sürdürmesi için çağrı yaptı.

Volcker, Greenspan, Bernanke ve Yellen Bağımsız FED Çağrısı “Biz, FED ve başkanının bağımsız şekilde, ekonominin çıkarlarına en uygun biçimde, kısa vadeli politik baskılardan arındırılmış ve özellikle de FED liderlerinin siyasi çıkarlar için görevden alınması ya da rütbelerinin indirilmesi tehdidi olmadan hareket etmelerine izin verilmesi gerektiği kanaatinde birleştik” açıklamasını imzaladı. Fed’in eski liderleri, Fed’in yetkilerinin ABD Kongresi tarafından uygun şekilde kontrol edildiğini de vurguladı.

Ayrıca açıklamada, politikacılar tarafından yönlendirilen kısa vadeli hareketlerin, özellikle de seçim etrafında olanların ekonomik felaketlere yol açtığı öne sürüldü.

Kısa Vade Hamle Ekonomik Felaket Yol Açar “Anın ekonomik değil politik ihtiyaçlara dayalı para politikası, uzun vadede yüksek enflasyon ve daha yavaş büyüme dahil daha kötü ekonomik performansa yol açar” dendi. Federal Rezerv’in küçük bir politikacı grubunun çıkarlarına değil, ulusun çıkarlarına dayalı kararlar alma kabiliyetini korumasının çok önemli olduğunun üzerini çizen dört isim, son zamanlarda gündemden eksik olmayan Trump’ın FED baskılarını üstü kapalı şekilde eleştirdi.

Nihayetinde yıllardır süren bir Beyaz Saray geleneğini bozan Trump, geçen yıl dört kez artırıma giden FED’i defalarca eleştirmiş, hatta Powell’ın çıldırdığını söyleyecek kadar ileriye gitmişti. Temmuz ayı toplantısında faiz oranlarını 10 yıldan uzun bir süre içinde ilk kez indiren FED’in kararından sadece iki gün önce de küçük bir oran indiriminin yeterli olmayacağını iddia etmişti. FED’in 25 baz puanlık indirimini hayal kırıklığı sözleriyle yorumlayan Trump, indirimden tatmin olmadığını açıkça belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu