Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

George Soros: AB 1991’de Dağılan Sovyetler Birliği ile Aynı Kaderi Paylaşabilir

Milyarder yatırımcı ve liberal politik aktivist George Soros, Avrupa Birliği’nin 1991’de yıkılan Sovyetler Birliği ile aynı kaderi yaşayabileceğini söyledi. Detaylar aşağıda;
George Soros: AB 1991’de Dağılan Sovyetler Birliği ile Aynı Kaderi Paylaşabilir
HABER GİRİŞ

Milyarder yatırımcı ve liberal politik aktivist George Soros, Avrupa’ya “lütfen uyan” çağrısı yaptı ve karşı karşıya olduğu tehdidin büyüklüğünün farkına varması gerektiğini söyledi. Küresel konularda yorum ve analizler yayınlayan uluslararası medya kuruluşu Project Syndicate çıkışlı makalede Soros, Avrupa halkının çok geç olmadan uyanması gerektiğini dile getirdi.

Aksi takdirde, Avrupa Birliği’nin 1991’deki Sovyetler Birliği’nin yoluna gideceğini aktararak SSCB’nin dramatik bir şekilde dağılmasına ve komünizmin çöküşüne işaret etti. Macar asıllı Amerikalı yatırımcı, Avrupa Birliği’nin devrimci bir an yaşadığını ve nihai sonucun son derece belirsiz olduğunu kaydetti.

Daha da kötüsü George Soros, ne Avrupa’nın liderlerinin ne de sıradan vatandaşlarının bu durumu kavrayamadıklarını vurguladı.

George Soros: Avrupa Liderleri de Vatandaşları da Durumun Farkında Değil Mevcut liderliğin, Sovyetler Birliği’nin temel politika oluşturma komitesi Politbüro’yu hatırlattığını aktaran Soros, hala ilgililermiş gibi emir yayınlamaya devam ettiklerini belirtti. Bu noktada Mayıs 2019’da yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinin blok için bir sonraki bükülme noktası olduğu, düzen karşıtı, Avrupa Birliği’ne muhalif olan partilerin iyi performans göstermesinin beklendiği hatırlatıldı. Avrupa karşıtı güçlerin oylamada rekabet avantajı elde edeceğinin üzerini çizen Soros, bunu için pek çok neden olduğunu bildirdi.

Nedenleri de çoğu Avrupa ülkesinde geçerli olan eski parti sistemi, antlaşma değişikliğinin pratik imkansızlığı, AB’nin ilkelerini ihlal eden üye ülkeler için yasal araçların yetersizliği olarak sıraladı.

George Soros: Avrupa Birliği Sovyetler Birliği ile Aynı Şekilde ÇökebilirSoros’un yorumları popülizmin yükselişi ve düzen karşıtı hareketin artması arasında Avrupa’da belirsizliğin ve istikrarsızlığın olduğu bir zamanda geldi. Neticede İngiltere’de Brexit, Fransa’da yaygın huzursuzluk, İtalya’da hükümette etkili bir sağcı parti ve Almanya’daki siyasi değişkenlik, bunların hepsi bloğun temellerini baltalıyordu. Ayrıca Doğu Avrupa’daki göçmen karşıtı politikalar ve anti-demokratik eylemlerle Macaristan ve Polonya gibi bazı ülkeler AB’nin geri kalanından disiplin cezası alma yolunda ilerliyorlardı.

Almanya’daki siyasi durumu açıklayan Soros, son döneminde olan Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birliği’nin yalnızca koalisyon ortakları Hristiyan Sosyal Birliği ve Almanya Sosyal Demokrat Partisi tarafından değil, aynı zamanda sağcı Almanya için Alternatif tarafından da baskılandığını söyledi.

GCM Yatırım Banner
Brexit hakkında ise halkın İngiltere’nin AB’den ayrılmasının korkunç sonuçlarından giderek daha fazla haberdar olduğu yönünde yorum yaptı.

George Soros: Brexit yorumu “Fakat şimdi durum o kadar karmaşık ki ülkenin onlarca yıl için ülkenin belirleyici olayı olmasına rağmen çoğu Britanyalı sadece bu sorunu çözmek istiyor” dedi. İtalya’ya gelince ise Soros, Avrupa’nın 2017’de göçmenlik krizi sırasında Dublin Anlaşması’nı yürürlüğe koyduğunda ölümcül bir hata yaptığını öne sürdü.

Bloğun içinde ve dışında bulunan Avrupa karşıtı güçlerle mücadele etmek için Soros, Avrupa’nın düşmanlarını tanıması, ardından uyuyan Avrupa yanlısı çoğunluğu uyandırması ve AB’nin kurulduğu değerleri savunmak için harekete geçirmesi gerektiğini anlattı. Aks takdirde, birleşik bir Avrupa hayalinin yirmi birinci yüzyılın kabusu haline gelebileceğini öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın