Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD-Çin Çekişmesi Sıcak Savaşa Dönüşebilir Diyen Soros, Jinping’i En Büyük Tehdit Olarak Gösterdi

Ünlü milyarder George Soros, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı bir konuşmada ABD-Çin savaşı ve Xi Jinping hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar aşağıda;
ABD-Çin Çekişmesi Sıcak Savaşa Dönüşebilir Diyen Soros, Jinping’i En Büyük Tehdit Olarak Gösterdi
HABER GİRİŞ

George Soros, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı bir konuşmada ABD ile Çin arasında soğuk savaş olduğunu ve bunun sıcak çekişmeye dönebileceğini söyledi. Ünlü milyarderin yorumları, uzun zamandır devam eden ABD-Çin ticaret savaşı kaynaklı etkilenen iş ve tüketici duyarlılığıyla birlikte ciddi bir ekonomik kriz endişeleri arasında geldi.

Trump’ın 2017’deki; “Çin stratejik rakibimizdir” kararına atıfta bulunan Soros, bu yaklaşımın çok basit olduğunu aktardı. “Çin’e yönelik etkili bir politika bir slogana indirgenemez. Bunun çok daha sofistike, ayrıntılı ve pratik olması ve Çin’in Bir Kuşak Bir Yol girişimine karşı bir Amerikan ekonomik tepkisi içermesi gerekiyor.” sözleriyle dikkat çekti.

George Soros: Trump Çin’e Karşı Yanlış Politika İzliyor

George Soros: Trump Çin'e Karşı Yanlış Politika İzliyorBüyük bir Demokrat Parti bağışçısı ve Trump eleştirmeni olan Soros, söz konusu açıklamaları Davos’taki yıllık toplantıda düzenlenen özel bir akşam yemeğinde yaptı. Trump’ın Çin’e karşı izlediği politikanın yanlış olduğunu savunan milyarder; “Ne yazık ki Başkan Trump farklı bir rotayı takip ediyor gibi görünüyor. O, ABD müttefiklerine yönelik saldırılarını yenilerken Çin’e imtiyazlar verip zafer ilan ediyor. Bunun ABD’nin Çin’in suiistimallerini ve aşırılıklarını frenleme hedefi politikasını baltalaması olasıdır. Gerçek şu ki şu anda sıcak savaşa dönüşme riski bulunan soğuk bir savaştayız” dedi.

George Soros: Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Açık Toplum için En Büyük Tehlike

George Soros: Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Açık Toplum için En Büyük TehlikeAynı konuşmada Macar kökenli Amerikalı iş adamı, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’i açık topluma inananlar için en tehlikeli rakip olarak tanımladı. İlerici politik aktivist, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’i açık topluma inananlar için en tehlikeli taraf olarak tanımlayarak dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin liderine karşı sert bir saldırı başlattı. Xi Jinping’in önerdiği sosyal kredi derecelendirme sistemini eleştiren Soros, makine öğrenimi ve yapay zekanın baskılayıcı rejimlerin eline verebileceği kontrol araçlarının açık toplumlar için en ölümcül tehlike olduğuna dikkat çekti.

George Soros: İnsanların Algoritmalarla Değerlendirileceği Çin’in Sosyal Kredi Sistemi Korkutucu ve İğrenç

George Soros: İnsanların Algoritmalarla Değerlendirileceği Çin'in Sosyal Kredi Sistemi Korkutucu ve İğrençSosyal kredi sisteminin henüz tam anlamıyla işlevsel olmadığını yine de bunun nereye gittiğinin çok açık olduğunu kaydetti. “Bu, bireyin kaderini tarihte eşi benzeri görülmemiş şekilde tek partili devletin çıkarlarına tabi tutacak” diyen Soros, sistemin korkutucu ve iğrenç olduğunu dile getirdi. Bu noktada, 2020’de tamamen faaliyete geçmesi beklenen zorunlu sosyal kredi derecelendirme sisteminin, ilk olarak 2014’te ilan edildiği ve hükümet tarafından işletilen sistemin bireylerin davranış faktörlerini izleyerek onlara bir puan üzerinden bazı kişisel ayrıcalıklar tanıyacağı bilgileri verildi.

GCM Yatırım Banner

Çin şu anda sistemi bazı pilot bölgelerde uyguluyordu ve ulusa tamamen yayıldıktan sonra nasıl çalışacağı konusunda bariz şüpheler vardı. Örneğin; bir kişi trafik ihlali yaparsa ya da hükümeti eleştirirse, kişisel puanları düşebilirdi.

Puanı düşük olan insanlar, belirli tren hatlarında seyahat etmekten ya da çocuklarını prestijli okullara yollamaktan men edilmek gibi cezalara çarptırılabilirdi. Soros da Çin’de bir birey hakkında hızla genişleyen bilgilerin sosyal kredi sistemi oluşturmak için merkeze bağlanan bir veri tabanında birleştirileceğini vurguladı. Ve o verilere dayanarak insanların tek partili bir devlet için tehdit teşkil edip etmediklerini anlamak için algoritmalarla değerlendirileceklerini söyledi.

George Soros: ABD Tüm Dünyayla Ticaret Savaşı Yapmak Yerine Tamamen Çin’e Odaklanmalı

George Soros: ABD Tüm Dünyayla Ticaret Savaşı Yapmak Yerine Tamamen Çin'e OdaklanmalıAyrıca Çin’in dünyadaki tek otoriter rejim olmadığını fakat makine öğrenimi ve yapay zeka konusunda en zengin, en güçlü, en gelişmiş rejim olduğunu da ekledi.

“Geçen yıl hala Çin’in küresel yönetim kurumlarına daha derin bir şekilde dahil edilmesi gerektiğine inanıyordum ama o zamandan beri Jinping’in tavırları fikrimi değiştirdi” ifadelerini kullanan Soros, şu andaki görüşünün ABD’nin neredeyse tüm dünyayla ticaret savaşı yapmayı bırakıp Çin’e odaklanması gerektiği yönünde olduğunu anlattı.

ZTE ve Huawei’ye hafifçe ceza vermek yerine onları tamamen bitirmek gerektiğini de aktaran Soros, bu şirketlerin 5G pazarına hükmetmelerinin dünyanın geri kalanı içi kabul edilemez bir güvenlik riskli oluşturacaklarını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.