Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

GCM Yatırım Analisti Altın ve Gümüş için O Veriye İşaret Etti

GCM Yatırım’dan kıdemli analist Kaan Kutsar, altın ve gümüş fiyatların için bu hafta açıklanacak ABD’nin çekirdek PCE verilerine dikkat çekti. Ayrıntılar geliyor...
GCM Yatırım Analisti Altın ve Gümüş için O Veriye İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Değerli metaller altın ve gümüş yatırımcılar tarafından yakından takip edilirken, GCM Yatırım’dan kıdemli analist Kaan Kutsar, ilerleyen süreçte olabilecek senaryoları paylaştı. Kutsar tarafından yapılan analizde, ABD’de bu hafta açıklanacak çekirdek PCE verisine vurgu yapıldı.

ABD’de manşet tüketici enflasyonu verisinin soğumayı sürdürmesinin ardından, gözlerin FED’in enflasyon takibi için izlediği çekirdek PCE verilerine çevrildiğini belirten Kutsar, “Her ne kadar enerji enflasyonu artmaya devam etse de gıda ve barınma fiyatlarındaki artış hızının soğuması, enflasyonun gerilemesine etki etti.” ifadelerini kullandı.

Kutsar, çekirdek PCE fiyat endeksi değişiminin aylık bazda yüzde 0,1 artış göstererek, enflasyonda soğumaya işaret etmesinin beklendiğini belirterek, eğer böyle bir sonuç gerçekleşirse, verinin yıllık bazda yüzde 2,6’ya gerileyebileceğini söyledi. Bu veriye dikkat çeken Kutsar, altın ve gümüş için önemli teknik seviyeleri paylaştı.

Ons Altın

GCM Yatırım ons altın analizi
Kaynak: GCM Yatırım

Kutsar, 0ns altın için orta vadede, 34 periyotluk üstel hareketli ortalamanın desteklediği 2320 – 2340 bölgesi altında işlem gördüğü sürece, negatif yönlü beklenti öne çıkabileceğini belirtti. Düşüş isteğinin devam etmesi halinde 2300 ve 2280 seviyelerine doğru hareket alanı oluşabileceğini vurguladı.

Alternatif durumda, pozitif eğilimin öne çıkabilmesi için, 2320 – 2340 bölgesi üzerinde kalıcılığı görmek gerekebileceğini belirten Kutsar, bu durumda oluşabilecek yükselişlerde 2360 ve 2380 seviyelerinin görülebileceğini söyledi. Ons altın bugün itibarıyla yüzde 1’e yakın artışla 2.320 dolar seviyesinde işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner

Gümüş

GCM Yatırım gümüş analizi
Kaynak: GCM Yatırım

Ons gümüşte orta vadede, 21 periyotluk üstel hareketli ortalamanın desteklediği 29,35 – 29,78 bölgesi altında hareket ettiği sürece, aşağı yönlü beklenti ön planda kalabileceğini ifade eden Kutsar, düşüş isteğinin devam etmesi halinde 28,50 ve 28,10 seviyeleri ile karşılaşılabileceğini söyledi.

Alternatif durumda, pozitif eğilimin ön plana çıkabilmesi için, 29,35 – 29,78 bölgesi üzerinde kalıcılığa ihtiyaç duyulabileceğini ve bu halde 30,00 ve 30,50 seviyelerine doğru hareket alanı oluşabileceğini sözlerine ekledi.

Kutsar, bu aşamada 30,00 seviyesinin göstereceği tepkinin, yükseliş beklentisinin devamlılığı açısından takip edilebileceğini vurguladı. Gümüş yeni işlem gününde yüzde 1,3 artış kaydetti ve 29,16 dolar yakınlarında işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.