Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gazprom’un Doğal Gaz Üretimi Yılın İlk Yarısında Yüzde 25 Azaldı

Rus enerji şirketi Gazprom, yılın ilk altı ayına ilişkin doğal gaz üretim verilerini açıkladı. Ayrıntılar geliyor…
Gazprom’un Doğal Gaz Üretimi Yılın İlk Yarısında Yüzde 25 Azaldı
HABER GİRİŞ

Rusya merkezli enerji şirketi Gazprom, üç aylık raporunda, doğal gaz üretim verilerini açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada, yılın ilk yarısında gaz üretiminin yüzde 25 azaldığı ve 179,45 milyar metreküpe düştüğü belirtildi.

Gazprom’un doğal gaz üretimindeki azalmanın, bazı ülkelerde Rus gazını ithal etmeyi reddetmeyi amaçlayan siyasi amaçlı kararların benimsenmesinden kaynaklandığı bildirildi. Ocak-haziran döneminde yurt içi ve yurt dışı pazarlara gaz arzı, bir önceki yıla göre 225,7 milyar metreküpten yüzde 26,5 düşüşle 166 milyar metreküpe geriledi.

Avrupa’da ekonomik aktivitedeki yavaşlama, gaz tüketiminin düşük seviyelerde tutulmasına katkıda bulundu. Raporda, aynı zamanda bu bölgedeki Rus gazına olan talebin jeopolitik faktörden ve Avrupa yer altı gaz depolama tesislerinin yüksek doluluk seviyesinden de etkilendiği belirtildi.

Çin’in talebi üzerine 2023 yılının ilk yarısında uzak doğu ülkesine boru hattından gaz tedariki, sözleşme yükümlülüklerini aşan şekilde düzenli olarak gerçekleştirildi. Rusya pazarında durum, 2022 yılının aynı dönemine kıyasla hem kış hem de ilkbahar-yaz aylarında biraz daha ılıman sıcaklık koşullarıyla karakterize edildi.

Gazprom’un 2023 yılının 6 aylık petrol ve kondensat üretimi yüzde 8,8 artışla 36,31 milyon tona yükseldi. Enerji şirketinin net karı, yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 88 azalarak yaklaşık 3 milyar dolara gerilemişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.