Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gazprom’un 2022 Yılı Net Kârında Büyük Düşüş!

Gazprom tarafından yapılan açıklamayla şirketin net kârının 2022'de bir önceki seneye kıyasla yüzde 41 azaldığı bildirildi. Detaylar haberde;
Gazprom’un 2022 Yılı Net Kârında Büyük Düşüş!
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna işgalinin ardından ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından ülkeye enerji başta olmak üzere birçok ambargo uygulandı. Yaptırımlarla mücadele eden Dünya’nın en fazla doğal gaz çıkaran Rus kuruluşu Gazprom, 2022 yılının bilançosunu yayımladı.

Rus enerji şirketi Gazprom’un net kârı 2022 yılında, bir önceki yıla kıyasla yüzde 41 azalarak 1,2 trilyon rubleye (yaklaşık 15,3 milyar dolar) düştü. Söz konusu azalışa rağmen şirketin, yüksek düzeyde kâr sağladığı vurgulandı.

Gazprom Geliri 11,6 Trilyon Rubleye Yükseldi

Enerji şirketi tarafından yayımlanan açıklamada, Gazprom gelirinin ise geçen sene bir önceki yıla kıyasla 10,2 trilyon rubleden 11,6 trilyon rubleye çıktığı bildirildi.

Şirket kârındaki düşüşün ana sebebi de belirtilen açıklamada, düşüşün geçen senenin ikinci yarısındaki vergi ödemelerinin artmasından kaynaklandığı öne sürüldü.

Avrupa’daki birçok ülke Ukrayna’daki savaş sebebiyle Rus gazının ithalatını durdurma veya azaltma kararı almıştı. Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki enerji şirketleri, Rus gazının arz tehdidi oluşturması sebebiyle yaptıkları çalışmalar sonrasında ortak doğal gaz alımı yapma kararı vermişti.

GCM Yatırım Banner

ABD Hazine Bakanlığı ise 19 Mayıs’ta G7 Zirvesi’nde verilen taahhütler doğrultusunda Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları yazılı bir açıklama ile duyurmuştu. Yaptırımlar kapsamında Rusya’nın askeri ve endüstriyel tedarik zinciri ile enerji gelirlerinin hedef alındığına işaret edilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın