Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hazine Bakanlığı Rusya’ya Yönelik Yeni Yaptırımları Açıkladı

ABD Hazine Bakanlığı, G7 Liderler Zirvesi'nde verilen taahhütler doğrultusunda Rusya'ya yönelik yeni yaptırımları açıkladı. Detaylar haberde;
ABD Hazine Bakanlığı Rusya’ya Yönelik Yeni Yaptırımları Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanlığı, G7 Liderler Zirvesi’nde verilen taahhütler doğrultusunda Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları yazılı bir açıklama ile duyurdu. ABD, G7 ülkeleri ve diğer uluslararası ortaklarla koordinasyon halinde 300’den fazla yeni yaptırımı açıkladı.

Yeni yaptırımlarla, Rusya’nın askeri ve endüstriyel tedarik zinciri ile enerji gelirlerinin hedef alındığı belirtildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşma kapasitesini daha da azaltmak için küresel yaptırımların ve diğer kısıtlayıcı ekonomik önlemlerin güçlendirildiği ifade edildi.

OFAC Yaptırımları

Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisince (OFAC), Rusya’nın kritik teknoloji elde etmek için kullandığı kanallar, gelecekteki enerji gelirleri ve finansal hizmetler sektörüne yönelik 20’den fazla ülke veya yetki alanında temas noktaları bulunan 22 kişi ve 104 kuruluşa yönelik yaptırım uygulandığı kaydedildi.

OFAC’ın Rusya’ya uygulanan yaptırımları genişlettiğine işaret edilen açıklamada, Rusya’nın belirli hizmetlere erişimini kesmek için de harekete geçildiği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

“Putin’in Savaşı Sürdürme Kabiliyetini Daha da Zor Hale Getirecek”

ABD’den veya ABD’li biri tarafından Rusya’daki herhangi bir kişiye mimarlık veya mühendislik hizmetlerinin ihracatı, satışı veya tedarikinin yasaklandığı belirtilen açıklamada, söz konusu yasağın 18 Haziran’dan itibaren yürürlüğe gireceği bildirildi.

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmelerine yer verilen ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rusya’nın yasa dışı ve sebepsiz savaşının başlangıcından bu yana, Ukrayna’yı desteklediklerini ve Rusya’nın işgali yürütme kabiliyetini düşürmeye odaklandıklarını vurguladı.

Yellen, son yaptırımların, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaşı sürdürme kabiliyeti üzerindeki zorlukları daha da artıracağına dikkati çekti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Yaptırımları

Bunun yanı sıra, ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada 200’den fazla kişi, kuruluş, gemi ve uçağın yaptırım kapsamına alındığı bildirildi.

Yaptırımların Rusya’nın savunma, ilgili malzeme, teknoloji, metal ve madencilik sektörlerini hedef aldığı belirtildi. Rusya’nın gelecekteki enerji üretimini ve kapasitesini artırmaya dahil olan kurum ve kişilere yönelik yaptırımları da içerdiği vurgulandı.

ABD Ticaret Bakanlığı Yaptırımları

ABD Ticaret Bakanlığı ise çeşitli tüketim mallarının Rusya’ya ihracatına yönelik yeni kısıtlama getirdi. ABD teknolojisine erişimi zorlaştırmak amacıyla 71 şirketi kara listeye ekledi.

ABD Hazine Bakanlığı Mali Suçlarla Mücadele Birimi (FinCEN) ve ABD Sanayi ve Güvenlik Bürosu (BIS) da Rusya’nın ihracat kontrollerinden olası kaçınmalarına karşı tetikte olunması çağrısında bulunulan ortak bir ek uyarı yayımladı.

Uyarı ile Rusya’nın askeri ve savunma sanayi üssüne tedarik ve ikmal sağlamak için gerekli teknoloji ile mallara erişimi daha fazla kısıtlamak ve engellemek için hazırlanan ve halihazırda devam eden angajmanlar ile girişimler yinelendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.