Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gazprom, Ukrayna’dan Gönderilen Doğal Gazın Azaldığını Bildirdi

Gazprom yetkilisi, Ukrayna’dan gönderilen doğal gaz miktarındaki azalmanın altını çizdi. Detaylar haberde…
Gazprom, Ukrayna’dan Gönderilen Doğal Gazın Azaldığını Bildirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük doğal gaz üreticisi olan Gazprom’dan, Ukrayna’dan gönderilen gaz miktarına dair yeni bir açıklama geldi.

Rusya merkezli şirketin temsilcisi Sergey Kupriyanov, Ukrayna üzerinden gönderilen doğal gaz miktarında bugünden itibaren düşüş yaşandığını söyledi. Kupriyanov, 16 Mayıs’ta Ukrayna üzerinden gerçekleştirilecek doğal gaz sevkiyatının 46,8 milyon metreküp olacağını söyledi.

Şirket dün 62,7 milyon metreküp doğalgaz sevkiyatı gerçekleştirmişti. Bu da geçen zaman içerisinde Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gönderilen doğal gaz hacminde yüzde 25 düşüş olduğu anlamına geliyor.

Doğal Gaz Sevkiyatına Savaş Etkisi

Dünyanın en büyük gaz tedarikçilerinden Rusya, Avrupa’ya gönderdiği gazın yüzde 30’unu Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donbas’taki Sohranovka üzerinden gönderiyor. Bu bölgeden günde 30 milyon metreküpün üzerinde doğal gaz sevkiyatı gerçekleştiriliyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı işgal sonrası, Batılı ülkeler ekonomiyi hedef alan pek çok yaptırım uyguladı. Bu yaptırımların başında ise doğal gaz ithalatının durdurulması yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

Avrupa ülkeleri önemli oranda Rus gazına bağımlı ve bunun için alternatif tedarik seçenekleri araştırılıyor. Gazprom geçtiğimiz haftalarda doğal gaz üretiminin ve ihracatının azaldığını açıklamıştı. Şirket 2021 yılında ise 29 milyar dolar ile tarihinin en yüksek kar oranına ulaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.