Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gazprom Avrupa’ya Gaz Sevkiyatını Bir Kez Daha Azaltacak

Gazprom'un Rus basınına yaptığı açıklamaya göre Ukrayna’dan dolayı Avrupa’ya gidecek doğal gaz yüzde 23 azalacak. İşte detaylar;
Gazprom Avrupa’ya Gaz Sevkiyatını Bir Kez Daha Azaltacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın enerji şirketi Gazprom, Avrupa ülkeleri için büyük önem taşıyor. Doğal gaz sevkiyatından sorumlu olan şirket, Rus basınına yaptığı açıklamada Avrupa’ya gidecek olan gazın Ukrayna tarafından reddedildiğini açıkladı. Avrupa’da enerji kriziyle ilgili kaygılar hakimken Gazprom’un bu açıklaması soru işaretlerini artırdı.

Avrupa ülkeleri, Ukrayna ile savaşmakta olan Rusya’ya ağır yaptırımlar uygulanıyor. Moskova’dan açıklanan ekonomik veriler bu yaptırımların ne kadar şiddetli olduğunu gösteriyor. Rusya söz konusu yaptırımlara enerji alanında sahip olduğu güç ile karşılık vermeye çalışıyor.

Ukrayna’nın Shoranivka dağıtım noktasından gaz sevkiyatını reddettiği, aktarıma artık Suca noktasından devam edeceği bilgisi verildi. Daha önceki güzergahtan 32,6 milyon metreküp seviyesinde giden doğal gaz 25,1 milyon metreküpe inerek yüzde 23 düşmüş olacak.

Ukrayna, 2022’de Avrupa’ya taşınan Rus doğal gazının üçte birinin geçtiği Sohranivka dağıtım noktasındaki sevkiyatı durdurmuştu.

Gazprom’un Batı ve Orta Avrupa’ya giden doğal gaz sevkiyatı Kuzey Akım boru hatları ve Yamal-Avrupa üzerinden durmuştu. Rus şirketin sevkiyatı sadece Ukrayna üzerinden sürdürülüyor. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın