Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gazprom Avrupa’ya Gaz Akışında Türkiye’yi Tercih Etti

Gaz sevkiyatı için Türkiye’yi işaret eden Putin’den sonra Gazprom’dan da paralel bir açıklama geldi. Türkiye’nin Avrupa için büyük bir merkez olabileceği konuşuluyor.
Gazprom Avrupa’ya Gaz Akışında Türkiye’yi Tercih Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bugün yaptığı açıklamada, Avrupa’ya yapılacak doğal gaz sevkiyatı için Türkiye’nin büyük bir merkez olabileceğini söylemesi üzerine Rus enerji devi Gazprom’dan açıklama geldi.

Rus devlet enerji şirketi Gazprom Başkanı Aleksey Miller, “Rusya Enerji Haftası” konferansının genel oturumunda konuştu.

Rusya’dan Avrupa’ya sağlanan gaz akışında kullanılan Kuzey Akım boru hatlarına alternatif bir kanal arayışı içerisinde olduklarını kaydetti.

Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında yaşanan sızıntılar yüzünden Avrupa’ya ulaşamayan gaz arzının transferi için Türkiye’nin ismi anıldı.

Miller, Rus gazının sevkiyatı için Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) sınırında bir gaz dağıtım merkezi oluşturmayı değerlendireceklerini kaydetti.

Gazprom Başkanı, “Gazprom, yeni gaz transfer tesisleri inşa etmeye teknik olarak hazır. Bir dağıtım merkezi oluşturulmasına gelince, AB ile Türkiye sınırında bir gaz ticaret alanı oluşturulması konusunu kuşkusuz ki değerlendirmemiz gerek” şeklinde konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu