Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

G20 Zirvesi’ni Jeopolitik Riskler Domine Edecek

En büyük ekonomilerden ve Avrupa Birliği Komisyonu'ndan oluşan 20 Maliye Bakanı ve Merkez Bankası Başkanı Grubu (G20) Zirvesi, yarın Bali’de başlıyor.
G20 Zirvesi’ni Jeopolitik Riskler Domine Edecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı G20 Liderler Zirvesi, bu yıl Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı uzayıp giderken ve ABD-Çin ilişkileri gergin kalırken gerçekleşiyor. Aynı zamanda dünya liderleri, ekonomik durgunluk, merkez bankalarının sert faiz artırımları ve yüksek enflasyona ilişkin endişelerin arttığı bir zamanda toplanıyor.

Küresel gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 80’inden fazlasını ve dünya çapındaki ihracatın yüzde 75’ini temsil eden yetkililerin bir araya gelmesi 17. toplantıyı işaretliyor.

2022’nin iki günlük G-20 toplantısına, 19 ülke ve Avrupa Birliği katılacakken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in zirveye katılmayacağı öğrenildi. Putin’i Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov temsil edecek. ABD Başkanı Joe Biden’ın G20 öncesinde Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile ikili bir görüşme yapacağı eldeki bilgiler arasında yer alıyor.

Diğer katılımcılar arasında yeni atanan İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve petrol üretimini günde 2 milyon varil azaltan OPEC+ öncüsü Suudi Arabistan’ın veliaht prensi ve fiili lideri Muhammed bin Salman yer alıyor.

The Economist Group’tan Andrew Staples’e göre Biden ve Xi toplantısından fazla bir ilerleme beklenmiyor. CNBC’ye verdiği demeçte Staples, beklentilerin çok yüksek olmadığını ve devam eden jeopolitik gerilimlerin küresel büyümeyi aşağı çektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Çin’in Ukrayna’daki savaş konusundaki tutumunu, ABD ile Çin arasındaki ilişkileri aşındıran birçok işaretten biri olarak gösterdi. Söz konusu jeopolitik gerilimlerin, küresel ekonomiye çok fazla zarar verdiğini ve iş dünyasının bu gerilimlerle ilgili endişe duyduğunu vurguladı.

“Başkan Biden’ın yapmak istediği bu ilişkiye bir zemin bulmak, bu sadece iş dünyası için değil, aynı zamanda küresel ekonomik duyarlılık için de olumlu olacak” dedi.

Alman Uluslararası ve Güvenlik İşleri Enstitüsü’nden Laura von Daniels ise Rusya’nın Birleşmiş Milletler liderliğindeki Karadeniz Tahıl girişimi konusundaki tutumunu sürekli olarak değiştirme yönündeki son hamlesinin muhtemelen Bali’deki tüm diğer müzakereleri gölgede bırakacağını söyledi.

“Anlaşmanın Rusya’ya hiçbir maliyeti olmayacak. Yine de, otoriter devletlerin liderleri olarak hem Xi hem de Putin’in gıda güvenliğini sağladığı için dünya sahnesinde alkışlanmasına izin verecek.” dedi.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova geçen haftaki açıklamasında Rusya’nın Endonezya’daki G20 Zirvesi’nde Türkiye ile gaz iş birliğinin konuşulacağını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.