Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Duyurdu: G20’de Türkiye Gaz İş Birliğini Konuşacak

Maria Zakharova bugün G20'de Türkiye ile tahıl, gübre, gıda ve enerji alanlarında birçok girişimin açıklayacağını duyurdu. Haberin detayları aşağıda;
Rusya Duyurdu: G20’de Türkiye Gaz İş Birliğini Konuşacak
HABER GİRİŞ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova bugünkü açıklamasında, Rusya’nın Endonezya’daki G20 zirvesinin oturum aralarında Türkiye ile gaz iş birliğinin konuşulacağını bildirdi. Ayrıca büyük miktarda tahıl ve gübre tedariki dahil gıda ve enerji alanında birçok girişimin açıklayacağını kaydetti.

Rusya’nın ticari ve insani olarak dış pazarlara gıda ürünleri ile enerji kaynaklarını güvenli bir şekilde tedarik etmeye hazır olduğunu aktardı. Bunların yanı sıra Rusya’nın fiyat ve diğer dış baskıları kontrol etme girişimlerini de reddedeceğine dikkat çekti.

Küresel Ekonomideki Mimariyi Tekelleştirmek

Küresel ekonomideki mimariyi tekelleştirilmesine işaret eden Zakharova, siyasi türbülanstan bağımsız lojistik rotalar, teknolojik kümeler ve ödeme sistemleri geliştirmenin önemini vurguladı. Rusya’dan bahseden Zakharova şöyle konuştu;

“G20’nin önde gelen çok taraflı bir ekonomik forum olarak statüsünü güçlendirmeye ve bu derneğin faaliyetlerini dar görüşlü çıkarlar lehine yapay olarak politize etme girişimlerini engellemeye kararlı.”

Endonezya’nın “birlikte ve daha iyi” kavramına dayalı kriz sonrası küresel ekonomik toparlanma sloganı altında yapıcı yaklaşımını memnuniyetle karşıladıklarını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Yıkıcı Eğilimler Küresel Ekonomideki Zor Durumu Tetikliyor

G20’nin üretken potansiyelini önemli ölçüde azaltan mevcut yıkıcı eğilimlerin, küresel ekonomideki zor durumu tetiklediğinin altını çizen diplomat, “Bu alanda emtia piyasalarının, tedarik zincirlerinin ve finansal sistemin istikrarını etkileyen benzeri görülmemiş zorlukların ortaya çıkmasından bahsediyoruz.” dedi.

Bu durumların ise büyük ekonomik yanlış hesaplamalardan kaynaklandığını, haksız rekabet ve ABD ile uluslararası alanda Avrupa Birliği’nin arasındaki açık çatışmanın sonucu olduğunu öne sürdü.

Şu anki durumda G20’de saygılı diyalog kültürünü yeniden canlandırılması ve gelecekte üretken çalışmalara dönmesi için ön koşulların oluşturulmasında diplomatik araçların kullanımının önemine değindi.

G20 Zirvesi’ne Putin’in Katılmayacağı Duyuruldu

15 Kasım’da Endonezya Bali’de başlayacak olan G20 Zirvesine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yerine Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un temsil edeceği açıklanmıştı.

Endonezya Denizcilik ve Yatırım İşleri Koordinasyon Bakanı Sözcüsü Jodi Mahardi ise Putin’in zirvedeki toplantılardan birine sanal olarak katılmaya hazır olduğu bilgisini vermişti.

Süregelen savaş nedeniyle Putin’in zirveye katılımı birçok kez gündeme gelmiş ve tartışma yaratmıştı. G20’ye ev sahipliği yapan Endonezya, Putin’e gönderdiği zirve davetini geri çekmesi için yapılan baskılara rağmen Rusya’yı Ukrayna’daki savaş nedeniyle gruptan çıkarmadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın