Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya da Doğruladı! Putin G20’ye Katılmayacak!

Putin’in Türkiye’nin de içinde bulunduğu G20 grubunun zirvesine katılıp katılmayacağı savaşın başından bu yana merak edilirken beklenen açıklama geldi.
Rusya da Doğruladı! Putin G20’ye Katılmayacak!
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gelecek hafta yapılacak G20 Zirvesi’ne katılmayacağı öğrenildi. Haber, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin, Putin’in katılması halinde G20 zirvesine katılım göstermeyeceğini söylemesi üzerine geldi. Kararın, hem Endonezya hem de Rusya yetkilileri tarafından duyurulduğu aktarıldı.

15 Kasım’da Endonezya Bali’de başlayacak G20’de Putin’i Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov temsil edecek. Endonezya Denizcilik ve Yatırım İşleri Koordinasyon Bakanı Sözcüsü Jodi Mahardi ise Putin’in zirvedeki toplantılardan birine sanal olarak katılmaya hazır olduğu bilgisini verdi.

Süregelen savaş nedeniyle Putin’in zirveye katılı birçok kez gündeme gelmiş ve tartışma yaratmıştı. G20’ye ev sahipliği yapan Endonezya, başından bu yana Putin’e gönderdiği zirve davetini geri çekmesi ve Rusya’yı Ukrayna’daki savaş nedeniyle gruptan çıkarma baskısına direndi.

Rusya ile yakın ilişkileri sorgulanan Çin de ülkenin G20’den çıkarılmasına ilişkin söylemlere sert tepki göstererek bunun ekonomi ve kalkınmayla ilgili olduğunu savundu. Kaynaklarda Putin’in G20’ye katılmayacağı yazılırken Rus haber ajansı, bunu doğruladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, bugün TASS’a verdiği demeçte, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 20’ler Grubu’nun Bali zirvesine katılmayacağını ve Rus heyetine Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un başkanlık edeceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Rusya’nın G20 zirvesinde Sergey Lavrov tarafından temsil edilmesine karar verildi” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.