Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ve Çin Liderleri Kritik Zirvede İlk Kez Bir Araya Gelecek

Joe Biden ve Xi Jinping'in olası görüşmesinin birkaç saat sürebileceği ön görülürken, ABD ve Çin'i sert bir rekabet içinde olduğu kabul edildi. İşte detaylar;
ABD ve Çin Liderleri Kritik Zirvede İlk Kez Bir Araya Gelecek
HABER GİRİŞ

Bir Beyaz Saray yetkilisi bugünkü açıklamasında, ABD Başkanı Joe Biden’ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Endonezya’da ikili görüşme yapacağını duyurdu. Pazartesi gerçekleşecek olan muhtemel görüşmede Biden’ın Jinping’e ülkesinin çatışma istemediğini açıkça belirteceği kaydedildi.

ABD Başkanı Biden’ın göre başladığı günden beri iki liderin ilk kez yüz yüze görüşeceği belirtilirken, görüşmenin Bali’deki G20 Zirvesi’nin oturum aralarında yapılacağı eklendi. Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın açıklamasına göre görüşmenin birkaç saat sürebileceği iletildi.

ABD ve Çin Sert Bir Rekabet İçerisinde

Sullivan “Başkan, ABD ve Çin’i sert bir rekabet içinde görüyor ancak bu rekabet çatışmaya dönüşmemeli” dedi. Gerginliğin sorumlu bir şekilde yönetilmesi gerektiğini kaydeden Sullivan, Çin ile birlikte çalışabilecek alanların da olduğuna işaret etti.

ABD Başkanı Joe Biden ise konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, ülkesinin açık iletişim hatlarını sürdüreceğini ve Çin ile herhangi bir çatışma aramayacağını bildirdi.

ABD ve Çin Rekabeti Çatışmaya Dönüşmeyecek

Endonezya’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan G20 Zirvesi’nde, jeopolitik meselelere ilişkin birçok konunun gündeme alınacağına değinilerek, gergin olması beklenen bir takım görüşmelerin de yapılacağı ön görüldü.

GCM Yatırım Banner

Kamboçya’da Güneydoğu Asya ve Doğu Asya liderleriyle görüştükten sonra Bali adasına inen Biden, dikkat çekici yorumlarda bulundu. Biden, ABD’nin Çin ile şiddetli bir rekabet haline gireceğini ancak söz konusu rekabetin çatışmaya dönüşmemesi için çabalayacağını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın