Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

G20 Ülkeleri Kriptoların Küresel Risklerine Karşı Harekete Geçiyor

Kripto paralara yönelik yatırımcı ilgisi artarken, G20 ülkeleri yeni bir yasal çerçeve oluşturmayı planlıyor. Detaylar şöyle...
G20 Ülkeleri Kriptoların Küresel Risklerine Karşı Harekete Geçiyor
HABER GİRİŞ

19 ülke ve Avrupa Birliği’nin yer aldığı G20, küresel boyutta kripto para birimi yatırımlarıyla ilişkili risklerle başa çıkılmasına yardımcı olmak için ortak bir çerçeve geliştirmeyi planlıyor. Hindistan’ın başkanlık ettiği G20, ülkenin maliye bakanı Nirmala Sitharaman tarafından ortaya konan bir vizyon olan koordineli küresel kripto politikaları çağrısında bulundu.

Dünya çapındaki yatırımcıları etkileyen birden fazla ekosistemin çökmesiyle Sitharaman, farklı reformların kripto para birimlerinin küresel erişimini ele almaya yardımcı olmayacağına inanıyor. Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde konuşan Sitharaman, tüm yetki alanlarından koordineli bir çabaya ihtiyaç olduğunu ortaya koyarken çok sayıda kripto çöküşüne atıfta bulundu.

Kripto para birimlerindeki bu kadar çok çöküş ve şok göz önüne alındığında, kripto para birimlerinin G20 için önemli tartışma konusu olduğunu söyledi. Tüm ülkelerin bu konuyu ele alması için ortak bir çerçeve geliştirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Hindistan Maliye Bakanı ayrıca G20’nin Sri Lanka ve Gana gibi daha küçük ekonomilerde borç sıkıntısı ve hiperenflasyonla mücadele etmek için küresel ekonomileri bir araya getirme amacını duyurdu. Borç batağındaki ülkeler için 3 ila 5 yıl içinde çözüm arayışında olduklarını söyledi.

Hindistan’ın G20 başkanlığı 30 Kasım 2023’te sona erecek ve 20 ülkeden oluşan grubun yetki alanlarında uygulanabilecek kapsamlı kripto reformları yapması için önünde yedi aylık süre bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Şubat ayındaki ilk G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları (FMCBG) toplantısında, kötüleşen borç durumunu ele almak ve borç sıkıntısı çeken ülkeler için koordineli borç tedavisini kolaylaştırmak için resmi ikili ve özel alacaklılar arasındaki çok taraflı koordinasyonun güçlendirilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın